İzmir – Karaburun yöresi mikrotoponimleri ve dil incelemesi
Microtoponymy of İzmir's Karaburun and language study
- Tez No: 368321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
“İzmir – Karaburun Yöresi Mikrotoponimleri ve Dil İncelemesi”adlı bu tez, Ege Üniversitesi Bilmsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen, Karaburun ilçesinin köylerinden derlenen toplam 1363 silikyeradı (mikrotoponim) üzerine yapılmış bir silikyeradı (mikrotoponimi) çalışmasıdır. Tezin giriş bölümü Karaburun ilçesinin tarihi ve coğrafyası ile ilgili bilgileri içermektedir. Tezin birinci bölümünde Karaburun ilçesinin toponimik stratigrafisi belirlenmiş; tarihî kaynaklar esas alınarak silikyeradları, ortaya çıktıkları döneme göre sınıflandırılmıştır. İkinci bölümde silikyeradları adbilimin alt türlerine göre sınıflandırılmıştır (Oykonimler, Oronimler, Horonimler, Dromonimler, Urbonimler, Agronimler, Hidronimler ve Drimonimler). Üçüncü bölümde tezde geçen silikyeradları leksik-semantik açıdan incelenmiş, adlandırmalarda kullanılan kelimelerin anlamları ve adların veriliş sebepleri ortaya konmuştur. Tezin dördüncü bölümünde tezde geçen silikyeradları üzerinde fonetik incelemesi ve morfolojik inceleme yapılmıştır. Son bölümde tezde geçen silikyeradlarında kullanılan coğrafi terim niteliğinde olan ve coğrafi terim niteliğinde olmayan kelimelerin bir sözlükçesi hazırlanmıştır. Sonuç kısmında elde edilen bilgi ve bulgulardan yola çıkılarak genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis which supported by Ege University Coordination of Scientific Research Projects,“Microtoponymy of İzmir's Karaburun and Language Study”is a microtoponymy study which scopes of 1363 place names was compiled from Karaburun's villages. The introduction to the thesis contains information about the history and geography of Karaburun district. In the first chapter of this thesis toponymical stratigraphy of place names was made on the basis of historical sources and these names were classified according to period they appeared. In the second chapter of the study, place names were classified according to sub-types of toponymy as Oykonims, Oronims, Horonims, Dromonims, Agronims, Hidronims, Drimonims and Urbomims. The lectical and semantic meanings of names and sources have been analyzed in the third chapter of this study. In this part the sources of names has given too. Names in the fourth chapter of the thesis were analyzed grammatically and phonetical. In the last chapter of the study, glossary of geographic terms and the other words prepared. In conclusion general assessment was made in the light of the obtained information and findings.