Küresel toplumsal hareketlerin örgütlenme, strateji ve politik etki sorunları: Dünya Sosyal Forumu üzerine bir inceleme
Organizational, strategical and political impact questions of Global Social Movements: A study on world social forum
- Tez No: 368320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Küresel toplumsal hareketler 1980'lerden itibaren uygulanan neoliberal politikalara ve küreselleşmeye gösterilen tepkilerin küresel bir harekete dönüşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. 1990'larda etkili olmaya başlayan küresel toplumsal hareketler, 1999 yılının Kasım ayında Seattle'da yapılan büyük çaplı gösterilerde adını dünya kamuoyuna duyurdu. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra kapitalizmin kesin zaferini ilan ettiği, ilerici toplumsal hareketlerin karamsarlıkla geri çekildiği bir dönemde ortaya çıkan küresel toplumsal hareketler bir umut yarattı. Küresel toplumsal hareketlerin örgütü olan Dünya Sosyal Forumu (DSF), bazı sosyal bilimciler tarafından yeni bir enternasyonal olarak tanımlanmıştır. Ancak hem küresel toplumsal hareketler hem de DSF kendilerinden beklenen politik etkiyi gösterememiştir. Hareket ve DSF belli bir farkındalık yaratmak, küreselleşmenin ve çok uluslu şirketlerin zararları konusunda kamuoyu oluşturmak dışında sistem içi reformist hedeflerine bile ulaşamamıştır. Küresel toplumsal hareketlerin ve DSF'nin umulan politik etkiyi gösteremeyişinin ve hareketin giderek sönümlenmesinin nedeni, örgütlenme ve strateji seçimlerinde hareketin içindeki reformist grupların belirleyici olmalarıdır. Hareket, örgütlülük yerine kendiliğindenliği, iktidar hedefi yerine sivil toplumcu mücadeleyi seçmiş, kapitalizm yerine küreselleşmeyi bir sorun olarak görmüş ve bunun sonucunda reformist bir çizgiye savrularak politik etkisini kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
The global social movements emerged as a result of reactions to neoliberal policies and to the hazards of globalization in general. They have become increasingly popular since 1990 and attained more visibility with the Seattle demonstrations of November 1999. Capitalism had proclaimed its victory right after the collapse of the Soviet Union, while progressive social movements were receding and it was this very moment that the global social movements brought some hope. The World Social Forum (WSF), the primary organization of these movements, was identified by some scholars as the new International. However, both the movements and the WSF fell short of expectations. They created public awareness about the dangers of globalization and multinational corporates in particular, but did not live up to their reformist goals. It is argued here that the reason for why the global social movements and the WSF did not have any significant political impact is the reformist hegomany within these movements as a major force behind their organisational and strategic choices. The movements tended towards spontaneity and civil struggles rather than well organized political action. They focused on the dark side of globalization but failed to effectively challenge capitalism itself. The major implication of this was that the global social movements largely remained reformist as they lost their political influence.