İtalyan işgali sırasında Doğu Ege adaları
East Aegean islands during İtalian occupation
  1. Tez No: 368329
  2. Yazar: ELİF CHARLOTTE NELSON KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İtalya'nın siyasi birliğini tamamlamasının ardından geç kaldığı sömürgecilik yarışına girmek amacıyla gözüne kestirdiği Tunus'un Fransızlar tarafından işgal edilmesi üzerine Kuzey Afrika'da kalan son Osmanlı toprağı olan Trablusgarb için kolları sıvamıştır. Bölgede yaşayan İtalyanlara kötü davranıldığı gerekçesiyle Osmanlı İmparatorluğu'na bir nota göndermiş ve ertesi günü İmparatorluğa savaş ilan etmiştir. Trablusgarb ve Bingazi'de istediği sonucu elde edemeyince İtalya Osmanlı İmparatorluğu'nu barışa zorlamak amacı ile savaşı Ege Denizi'ne yaymış bu doğrultuda Çanakkale Boğazı'na saldırılarda bulunmuş ve Oniki Adayı işgal etmiştir. Savaş sonunda imzalanan Uşi Antlaşması ile adalardan çekileceğini teyit eden İtalya, Balkan Savaşı'nın çıkması ile bu çekilmeyi gerçekleştirmemiştir. Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılan devletlerin Balkanlar'dan Türkleri atmak adına Osmanlı İmparatorluğu'na karşı ittifak oluşturup saldırıya geçmesi ile başlayan I. Balkan Savaşı sırasında Yunanistan Doğu ve Kuzey Ege'deki adaları işgal etmiştir.
Özet (Çeviri)
After completing the political unity of Italy, in order to enter the colonial race, Tunisia was identified as a target by Italy. However, after the occupation by the French in Tunisia, Italy tended to Tripoli which was the last Ottoman territory in North Africa. Because of ill treated to Italians whose live in this region, Italians sent a note to the Ottoman Empire and the next day declared war on the Empire. When Italians didn't get the desired result in Tripoli and Benghazi, they spread the war towards the Aegean Sea in order to enforce the Ottoman Empire to peace. For this aim Italians attacked the Dardanelles and after occupied the Dodecanese. After the Ouchy Treaty which was signed at the end of the war in 1912, Italy confirmed withdrawal from the islands. However, with the emergence of the Balkan War the withdrawal never took place. States which separated from the Ottoman Empire, create an alliance against the Ottoman Empire and began to attack to throw the Turks from the Balkans once and for all. Therefore, The First Balkan War started and during this war Greece has invaded East and North Aegean islands.