شعر الجهاد في ليبيا فترة الاحتلال الإيطالي دراسة فيالأغراض والأساليب
Cihat şiirlerinin Libya'da İtalyan işgali sırasında amacı ve üslubuJihadi poetry in Libya during the Italian occupation
  1. Tez No: 751798
  2. Yazar: ASMA MOHAMED SALEM ELBAKOUSH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH DERŞEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma İtalyan işgali dönemindeki Libya cihat şiirinin serüvenini ve gelişim aşamalarını ele almaktadır. Araştırma Libya'nın İtalyan işgali dönemindeki ana şiir akımlarını, önemli Libya'lı şairleribelirlemenin yanı sıra İtalya'nın Libya'yı işgal tarihinide tanıtmayı amaçlamaktadır.Araştırma ayrıca cihat şiirinin övgü, övünme, ağıt, vatan sevgisi ve hamiyeti gibi pek çok amacını; şiir dili ve imgeleri, yaratıcı estetik, ses ve edebi sanatlar gibi önemli karakteristik özelliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma İtalyan işgali dönemindeki Libya cihat şiirini çalışırken betimleyici analiz yöntemini kullanmıştır. Bu yöntem aşağıda belirtilen esaslardan oluşmaktadır: 1- Kaynak niteliğindeki şiir divanları ve edebiyat kitaplarına başvurarak bu dönemde yazılan şiirsel malzemeyitasnif etmek. 2- Bu şiirin kapsadığı manzum konuları incelemek ve şiirsel örneklerle desteklenen sanatsal özelliklerinden bahsetmek. 3- Libya cihat şiirinin mısralarının tahlili, edebi sanat içeren ifadelerinin, gramatik ve fonetik üsluplarının açıklanması. 4- Varılan sonuçların izah edilmesi ve araştırmanın önemli tavsiyelerinin belirtilmesi. Araştırmanın ulaştığı birtakım önemli sonuçlar vardır. Buna göre Libya cihat şiirininfarklıaşamaları takip edildiğindegeleneksel akımda damodern akımdada edebi ve fonetik üsluplarariayet etmenin önemi görülür.Araştırma,şairlerin şiir metnindekastettikleri anlamayönelikedebi sanatları nasıl kullandıklarını;şairlerin muhafazakar geleneksel şiir yaklaşımında simgesel anlatım tarzından uzaklaşarakdoğrudan coşkulu konuşma stilini bir yöntem olarak nasıl benimsediklerini göstermiştir. Bu, Arap şiir mirasının günümüz üslubunu derindenetkilemesinden kaynaklanmaktadır. Çalışma dilbilimsel sözlük açısından şiirlerin fesahat ve belagat özelliklerini, şiirlerin lafızlarındaki gücü ve terkiplerindenki insicamı, şairlerin kullandığı sözcükler arasındaki benzerlikleri göstermiştir.Şairlerin benzer sözcükleri aynı edebi amaçlar doğrultusunda kullanmış olmaları onların itibarını zedelememekle birlikte onların şairlik değerini de olumsuz etkilemez.
Özet (Çeviri)
Thesis title: Poetry of Jihad in Libya during the Italian Occupation – a study in Purposes and Methods. This study deals with the course of jihadist poetry in Libya during the Italian occupation period, and the stages of its development. The study aimed to get acquainted with the history of the Italian occupation of Libya, in addition to acquaintify the main poetic schools during the Italian occupation period, it also aimed to get acquainted with the most important poets of the Libyan jihad andthe study also aimed to talk about the purposes of jihadist poetry, such as commendation, glory, lamentation, missing the homeland, and the longing for it, It also aimed to clarify the most important features of jihadist poetry, In terms of poetic language, its forms, the exquisite enhancements, the phonological and rhetorical methods.In my research I followed the descriptive and the analytical method to the poetry of the Libyan jihad during the Italian occupation period, and the method was based on the following foundations: 1- Extracting and sorting out the poetic material that was said during this period, andthis necessitated referring to the sources of poetry and literary books. 2- Studying the poetic topics covered by this poetry in addition to talking about its technical characteristics supported by poetic examples. 3- Analysis poem verses of the Libyan Jihadist poetry, and clarify the rhetorical gestures, rhetoric and vocal methods contained in them contained in them. 4- Clarifying the resultsand highlighting the most important recommendations of the study. As for the results of the study, the follower of Libyan jihadist poetry in its various stages realizes the importance of presence rhetorical and vocal methods, whether in the old or modern traditional school, the study also showed how the poets strive to recruit verbal and intangible rhetorical enhancements to serve the meaning which meant to be conveyed in the poetic text, this stems from their profound influenced on the Arab poetic heritage, and the poets' adoption of the direct enthusiastic discourse style, following the conservative perpendicular poem in keeping away from the symbolic expressive aspect. In terms of the linguistic lexicon, the study showed how the poems were distinguished by eloquence, power of speech, strength of words and structures, and the similarity between the used vocabularies among the poets,and this similarity in using the same vocabularies for the same poetic purpose does not disgrace them, nor does it detract from their poetical.