Ortaöğretim okullarında görev yapan okul yöneticilerinin kültürel liderlik rollerinin karar verme stratejilerine etkisi
The effect of high school administrators' cultural leadership roles on decision making strategies
  1. Tez No: 368340
  2. Yazar: MERVE MAVİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada ortaöğretim okullarında görev yapan okul yöneticilerinin kültürel liderlik rollerinin karar verme stratejilerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca çalışmada cinsiyet, okul türü, eğitim durumu, liderlik ve karar verme ile ilgili hizmet içi eğitim alınıp alınmaması değişkenleri söz konusu çalışma için incelenmiştir. Örneklem olarak Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaöğretim kurumlarında çalışan okul müdürleri veöğretmenler ele alınmıştır. 19 ortaöğretime dağıtılan 700 anketin 307 adedi toplanabilmiş ve bunlardan 301 tanesinin araştırmaiçin kullanılabilir durumda olduğu görülmüştür.Araştırmaya katılan katılımcılara dağıtılan anketinbirinci bölümünde demografik bilgiler yer almaktadır. Ölçeğin ikinci bölümündedaha önceden güvenirliliği ve geçerliliği test edilmiş ve 21 maddeden oluşan“Kültürel Liderlik Anketi”(Yıldırım, 2001) yer almaktadır. Ölçeğin üçüncü bölümünde ise yinedaha önceden güvenirliliği ve geçerliliği test edilmiş olan, 40 madde ve 4 alt boyuttan (mantıklı karar stratejisi, içtepisel karar stratejisi, bağımsız karar stratejisi, kararsız karar stratejisi) oluşan“Karar Stratejileri Anketi”(Kuzgun, 1993) yer almaktadır. Anketi; okulmüdürlerinin ve öğretmenlerin cevaplaması istenmiştir.Kullanılan anketlerin güvenirlik çalışması için hesaplanan iç tutarlılık katsayısı(CronbachAlpha) değerinin α =0.95 olduğu görülmüştür. Yapılan güvenirlikçalışmalarına ilişkin bulgular, ölçeklerin güvenilir bir yapıya sahip olduğunugöstermektedir. Araştırma verilerinin analiz edilmesinde bağımsız t testi, tek faktörlü varyans analizi, ön test KolmogrovSmirnov,Kruskall Wallis H ve Mann Withney U testleri uygulanmıştır.Araştırma sonucunda; okul müdürlerinin kültürel liderlik rolleri ile karar verme stratejileri arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir (r=0.505).
Özet (Çeviri)
Thepurpose of thisstudy is toexamine“Theeffect of highschooladministrators' culturalleadershiproles on decisionmakingstategies”. Furthermore, theeffects of variables, such as gender, types of school,educationalstatus, whetherattending in service trainingaboutleardershipanddecisionmakingon participatorswereexamined. Thepopulationandsample of thestudy is comprised of teachersandadministrators of secondaryschools in Afyonkarahisar. Out of 700 questionnaires, whicharedeliveredto 19secondaryschools, 307questionnaires arecollectedand301onesareseento be usefulforthestudy. Inthefirstpart of thescaledeliveredtotheparticipantspersonaldemographicinformation is requested. Inthesecondpart of thescale“CulturalLeadershipQuestionnaire”(Yıldırım, 2001) having 21 itemswhosereliabilityandvaliditytestedbeforehand is used. Moreover, in thethirdpart of the“DecisionMakingStrategies”(Kuzgun, 1993) having 40 itemsand 4 subdimensions (logicaldecisionmakingstrategy, impulsivestrategy, independentdecisionmakingstrategy, indecisiondecisionmakingstrategy)whosereliabilityandvaliditytestedbeforehand is used. School administratorsandteachersareaskedtofill in thegivenquestionnaires. Afactorandreliabilityanalysis is conductedfordeterminingthestructuralvalidity ofthesurveysused in thestudy. Internalconsistencycoefficientvaluecalculatedforreliabilitystudy is foundto be α =0.95. Theresults of reliabilitystudiesshowthatsurveysusedforthestudyhavereliability. Foranalyzingthedata; independentt test, onewayanaova,KolmogrovSmirnovtest, Kruskall Wallis H test and Mann Withney U testsareused. At theend of theresearch, it can be concludedthatthere is a mediumlevel, positiveandmeaningfulrelationshipbetweentheculturalleadershiproles of schooladministratorsandtheirdecisonmakingstrategies(r=0.505).