Çalışma sermayesi yönetiminin firma karlılığı üzerine etkisi: 2003-2012 İMKB uygulaması
The effect of working capital management on firm's profitability: ISE application between 2003 and 2012
- Tez No: 368341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE SERAP VURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalışma sermayesi, işletmelerin kısa vadeli yatırımlarını ifade etmektedir. Çalışma sermayesi tutarı, işletmelerin aktif toplamı içerisinde önemli büyüklüğe sahiptir. Bu nedenle işletmelerin karlılığını doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; çalışma sermayesi yönetiminin firma kârlılığı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için; İMKB'de işlem gören ve imalat sektöründe yer alan 128 firmanın, 2003-2012 dönemine ait yıllık mali tablo verilerinden oluşan panel veri seti kullanılmıştır. Çalışmada Satış Kârlılığı, bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Çalışmanın bağımsız değişkenleri; toplam borç /öz sermaye, kısa vadeli yabancı kaynak/ toplam aktif, cari oran, net işletme sermayesi/ toplam aktif, stok devir hızı, alacak devir hızı, net işletme sermayesi devir hızı, aktif devir hızı, kısa vadeli yabancı kaynak devir hızı, öz kaynak devir hızı, aktif kârlılığı ve öz sermaye kârlılığıdır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek için panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; bağımlı değişken olan satış kârlılığı ile bağımsız değişkenler olan aktif kârlılığı ve cari oran arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Aynı zamanda satış kârlılığı ve kısa vadeli yabancı kaynak devir hızı arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişkinin varlığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Working capital refers to short-term investments of business. The amount of working capital has a significant part in total assets of business. Therefore, it directly effects the profitability of business. The purpose of this study is to reveal the effect of managing working capital on a firm's profitability. In order to to achieve this objective, this study uses panel data sets of 128 companies that trade on ISE and operate in the manufacturing sector, whose data belong to the 2003-2012 period annual financial statements. Sales profitability is taken as dependent variable in the study. Independent variables of the study are: Total debt / equity, short-term liabilities / total assets, current ratio, net working capital / total assets, inventory turnover, receivables turnover, net working capital turnover, asset turnover, short-term liabilities turnover, capital turnover, the return on assets ratio, and the return on equity. Panel data analysis method was used in order to demonstrate the relationship between dependent and independent variables. According to the results of research, a significant and positive relationship between sales profitability and return on assets was found. Likewise, a significant and positive relationship between sales profitability and current ratio was also found. Conversely, a significant and negative relationship between sales profitability and short-term liabilities turnover was found.