Ethnocentric tendencies influence on consumer behavior: Comparison of Turkey and Azerbaijan
Etnosentrik eğilimlerin tüketici davranışları üzerine etkisi: Azerbaycan ve Türkiye karşılaştırması
  1. Tez No: 368351
  2. Yazar: ÖMER OSMAN POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYIP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye ve Azerbaycan tüketicilerinin etnosentrik eğilim düzeylerini tespit etmek ve tüketici davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Elde edilen verilere göre iki ülke arasında farklılık olup olmadığına ilişkin sonuçlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada tüketicilerin etnosentrik eğilim düzeylerini belirlemek amacıyla bir anket formu geliştirilmiş ve karşılaştırma yapmada kullanılmıştır. Türkiye'den 501 katılımcı, Azerbaycan'dan 296 katılımcı olmak üzere toplam 797 tüketiciye ulaşılmıştır. Ankette yer alan Cetscale ölçeği ile tüketicilerin etnosentrik eğilimleri tespit edilerek farklı düzeylerde gruplandırılmıştır. Elde edilen veriler ki kare bağımsızlık testi kullanılarak analiz edilmiştir. Türkiye ve Azerbaycan tüketicilerinin demografik özellikleri ve etnosentrik eğilim düzeyleri arasında karşılaştırma yapılmıştır. İki ülke tüketicileri arasında istatistiki açıdan anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Mach-IV ölçeği ile tüketicilerin makyavelist davranma eğilim düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of consumer ethnocentric tendency of Turkey and Azerbaijan consumers and to investigate the influence on consumer behavior. According to the data obtained regarding whether the differences between the two countries were studied to reveal the results. In this research in order to determine the level of consumer ethnocentric tendency of a questionnaire has been developed and was used in making comparisons. Including 501 participants from Turkey and 296 participants from Azerbaijan, a total of 797 paticipants were reached. Ethnocentric tendencies of consumers located in the survey with Cetscale were identified and grouped in different levels. The data obtained were analyzed using Chi-square test of independence. Between demographic characteristics and ethnocentric tendencies levels of Turkey and Azebaijan's consumers were made comparison. Between two countries consumers, statistically significant differences were detected. In addition, machiavellian levels of consumers were measured by using Mach-IV scale.