Yenileşme sürecinde hekimbaşılık (1826-1876)
Hekimbaşi in the reformation period (1826-1876)
- Tez No: 368396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin geleneksel düzeni içinde sağlık hizmetleri görevini yerine getiren hekimbaşılık müessesesinin çalışmaları, etkili olduğu alanlar ve tarihi süreci içindeki değişimi incelenmiştir. Çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde hekimbaşılığın kuruluşu izah edilmiştir. Birinci bölümde, hekimbaşılığın geleneksel Osmanlı düzenindeki yeri görevi tespite çalışıldı. İkinci bölümde Osmanlı Devleti'nde tıp eğitiminin geleneksel düzende ve modernleşme sürecindeki yeri araştırıldı. Üçüncü bölümde, yenileşme sürecinde hekimbaşının görevlerinin revizyonu ve hekimbaşılık kurumunun ilga süreci incelendi. Çalışmanın sonunda konuyla ilgili genel bir değerlendirme ve konuyla ilgili arşiv ve görsel malzemelere yer verildi.
Özet (Çeviri)
The studies of Hekimbashi (Ottoman Empaire's Ministery of Health) the filds in which it worked and the change of it throughout History were mentioned. Our study consists of introduction and three parts. Hekimbashi has been examined in introduction part in the historical process. İn the second part, medical training of Ottoman Empire and tansition of this training from traditional to modernization of education were examined. In the third and last part division of the Hekimbashi's duties were discussed.