Türk asıllı Afgan mültecilerinin 12 Eylül Dönemi'nde iskan ve istihdamı
Afghan refugees of Turkish origin inhabiting and employment policy in the period of September 12
- Tez No: 368433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Mülteci sorunu, I. Dünya Savaşı ile gündeme gelmeye başlamış, II. Dünya Savaşı ile sorun büyümüş ve Soğuk Savaş döneminde zirveye ulaşmıştır. Soğuk Savaş döneminin en büyük sorunlarından biri, mülteci sorunudur dense yanlış olmaz. Türkiye, kurulduğu günden beri mülteci ve göçmen sorununu çözmek için çaba göstermiştir. Bu araştırmada kapsamı çok geniş olan mültecilik sorunu; 1979 yılında Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgal etmesi ile Pakistan'a sığınan Türk asıllı (Kırgız, Özbek, Kazak, Türkmen) Afgan mültecilerinin 1982 yılında özel bir yasa ile Türkiye'ye getirilmeleri ve Türkiye'nin bu mültecilere uyguladığı iskân ve istihdam politikası araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Refugee Question began to come up with World War I, this problem expanded with World War II and reached the peak in the Cold War period. It is not wrong that saying“the most important problem of the Cold War period is the Refugee Question”Turkey has made an effort to solve refugee and immigration questions since her establishment. This thesis discusses the Refugee Question which is quite extensive; Afghan Refugees with Turkish Origin (Kirghiz, Uzbek, Kazakh, Turkmenian) who took refuge in Pakistan and was being brought to Turkey due to a special law when USSR occupied Afghanistan in 1979 and Inhabiting and Employment Policy implemented by Turkey for these refugees.