Kıbrıs Türktür Cemiyeti ve faaliyetleri
'Association of Turkish Cyprus' and it's activities
  1. Tez No: 368435
  2. Yazar: UMUT GÜRSES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDEF BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
1954 yılında İstanbul'da, başlangıçta Komite olarak faaliyetine başlayan, sonrasında ise dernek halini alarak çalışmalarını sürdüren Kıbrıs Türktür Cemiyeti 6/7 Eylül olaylarının ardından kapatılarak faaliyetten men edilmiştir. Kurulduğu ve faaliyette kaldığı dönemde ülke içerisinde, gerek kamuoyu, gerek Hükümet, gerekse muhalefet partilerin sempatisini kazanan Kıbrıs Türktür Cemiyeti, bir türlü gerçek failleri tespit edilemeyen ve toplumun her kesimi tarafından kınanan 6/7 Eylül olaylarının ardından, hedef tahtasına konularak, hadiselerin sorumlusu olarak görülmeye başlanmıştır. Özellikle milliyetçi hareketlere yönelik eleştirilerin daha açık bir biçimde kıymet gördüğü 2000'li yıllarda, Kıbrıs Türktür Cemiyeti milliyetçi faaliyetleri yüzünden de sıkça eleştirilir hale gelmiştir. Türkiye adına Kıbrıs meselesinde önemli bir dönüm noktasında yer alan 6/7 Eylül olaylarında adı ön plana en çok çıkan teşekkül olma özelliğini taşıyan Kıbrıs Türktür Cemiyeti'nin faaliyetleri hakkında bu güne kadar hiçbir araştırma yapılmamış olması, 6/7 Eylül olaylarının tam olarak aydınlatılamamasının da nedenlerinden bir tanesi olarak değerlendirilebilir. Yaşananları daha net bir şekilde ortaya koyabilmek için Kıbrıs meselesinin tarihsel süreç içerisinde Türk kamuoyu üzerindeki yansımalarının ele alındığı tez çalışmasında, Kıbrıs Türktür Cemiyeti'nin faaliyetleri objektif olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de 1954-55 yıllarında çıkan süreli yayınların yoğun olarak kullanıldığı çalışmada, 6/7 Eylül olaylarının ardından kurulan Örfi İdare Mahkemeleri'nin ve 1960 askeri müdahalesinden sonra kurulan Yassıada Mahkemeleri'nin kayıtlarından faydalanılarak Cemiyet'in karşı karşıya kaldığı suçlamalar ve bu suçlamalar karşısında Cemiyet'in pozisyonu değerlendirilerek tarihin karanlıkta kalan bir dönemi kısmen aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Association of Turkish Cyprus”came into operation as a committee at first in 1954 in Istanbul and then became an Association and it continued to its Works. After the“Events of 6/7 September”, it was closed and prohibited to operate.“Association of Turkish Cyprus”that gained sympathy of both public opinion and government and opposition parties in the country during the period that it was founded and it was active became a scapegoat after the“Events of 6/7 September”that were condemned by every segment of society and whose perpetrators couldn't be determined in no way, it became to be seen as responsible of the events. Especially by 2000s when criticism about nationalist movements got in favor more clearly,“Association of Turkish Cyprus”was also criticized because of its nationalist movements. No research has been made until this day about the movements of Association of Turkish Cyprus that has participated in an important milestone in Cyprus problem on behalf of Turkey and has had the feature of being an institution whose name has come into prominence mostly in Events of 6/7 September, so that it may be evaluated as one of the reasons of being able not to enlighten the Events of 6/7 September. In this study where the reflections of“Cyprus Problem”on Turkish public opinion in historical process were dealt, the operations of“Association of Turkish Cyprus”were presented objectively in order to set forth the events more clearly. In this study where periodical published during 1954-55 in Turkey were used intensively, it was tried to enlighten partly a period of history that remained at dark by using the records of Martial Law Courts that were established after the“Events of 6/7 September”and of the records of Yassıada Courts that were established after military intervention in 1960 and by determining the accusations that Association of Turkish Cyprus met and the position of the“Association of Turkish Cyprus”against these accusations.