İş Hukukunda tele (uzaktan) çalışma
Telework in Labor Law
- Tez No: 368444
- Danışmanlar: PROF. DR. SARPER SÜZEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
İş hukukunda tele çalışma konulu bu çalışma iki bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde tele çalışmanın yeni veya atipik bir iş sözleşmesi olmadığı ve fakat klasik iş sözleşmesi uyarınca iş görme ediminin yerine getirilmesi sürecine ilişkin yeni bir düzen öngördüğü ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Kavramın tanıtılması ve sınırlarının çizilmesini amaçlayan bu bölümde tele çalışmanın hukuk belgelerindeki görünümü, unsurları ve uygulamaya geçirilmesi konusunda gözetilmesi gereken ilkelere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, bireysel iş hukukunun genel hükümleri içerisinde, tele çalışmaya uygulanmasında teorik açıdan ve uygulama açısından zorluk arz eden hususlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Tespit edilen“sorunlu”konular çerçevesinde, iş hukuku kurallarından ayrılma veya çalışma ilişkisinde kuralsızlaşmaya yol açmadan, iş hukukunun şemsiyesi altında kalarak, bu yeni organizasyon biçiminin hayata geçirilmesi konusunda bazı öneriler geliştirilmeye çaba gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study themed as telework in labor law contains of two main sections. In the first section it is intended to expose that the telework is not an atypical and new type of labor contract but it provides a new organization for the execution process of labor contract. This section which aims to intrdouce and border the notion of telework includes the regulation of telework in legal documents, elemenst and fundamental principles of telework. The second section examines the application of general provision on labor contract and determine the problematic issues. The purpose of the section is to develop some concrete propositions for these problematic issues by using the principle institutions of labor law and without giving rise to a de-regulation.