L'espace et le vide dans quatre romans de Jean Echenoz: Un an, je m'en vais, courir et 14
Jean Echenoz'un dört romanında mekan ve boşluk: Bir yıl, gidiyorum, koşmak ve 14
  1. Tez No: 368446
  2. Yazar: FATMA AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Birçok ülkeyi derinden etkileyen iki büyük dünya savaşı nedeniyle özellikle XX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren edebiyat dünyasında akımların değil, şair ve romancıların bireysel eğilimlerinin ağırlık gösterdiği bilinmektedir. Çağdaş Fransız edebiyatı romancılarından Jean Echenoz XX. yüzyılın sonu, XXI. yüzyılın başında romanları ile yükselişe geçen en önemli yazarlardan biridir. Bir Yıl, Gidiyorum, Koşmak ve 14 isimli dört ayrı romanında mekân ve boşluk kavramlarını ele aldığımız yazar kendine has üslubu ile mekan algısını geleneksel romandan uzaklaştırmış ancak yeni roman anlayışı içinde de yansıtmamıştır. Jean Echenoz'un dört romanının birleştiği ana nokta romanlardaki başkişilerin ayrılma, yolculuk ve geri dönüş zincirlemesinin oluşturduğu kurgusal izlektir. Kahramanlar çeşitli nedenlerle, herhangi bir yöntem ve yol izlemeksizin bulundukları yerden ayrılır ve pek çok bölgede başıboş dolaştıktan sonra çoğunlukla ayrıldıkları yere geri döner. Roman kişileri bu seyahatler esnasında hiçbir egzotik amaç gütmez ve sürekli olarak atmosferin rutinliğinden, can sıkıcılığından ve manzaranın tek tipleşmesinden yakınır. Bu bağlamda kişinin gördüğü her yer birbirinin aynıdır. Jean Echenoz yarattığı başkişileri sürüklediği bu başıboşluk aracılığı ile içinde bulunduğu zamanı resmetme olanağı bulmuştur. Romancı savunduğu“non-lieu”(yerin tersi, yer olmayan) düşüncesi ile günümüz dünyasının insanın kökleşmesine, sıcak evinde yerleşik yaşam sürdürmesine imkân vermeyeceğinin altını çizmiştir. Çağdaş insanın yer değiştirmesi, seyahat arzusundan çok yaşamın rutinliğine karşı içgüdüsel bir tepkiye dönüşmüştür. Ancak kişinin sürekli yer değiştirmesi içine işleyen bu monotonluğu yenmesine ve iç dünyasındaki karanlıktan kurtulmasına yetmeyecektir. Echenoz kişilerinin rastgele deviniminin işlevsizliği, onları bu tesadüfi seyahatlerden vazgeçirmez. İşte Jean Echenoz'un romanları aracılığıyla tarif ettiği çağdaş dünyada insanların yer değiştirmeleri bu amaçlar doğrultusunda gerçekleşir ancak kişilerin teselli bulmalarına katkı sağlamayacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that due to the two world wars which influenced the world deeply, especially after the second half of XXth century, not the movements but the personal tendencies of the poets and writers were influential in the literary world. Jean Echenoz, one of the contemporary French literature novelists, is one of the most important writers who was on the rise with his novels starting from the late XXth century to the beginning of XXIst century. Echenoz, whom we discuss the notions of space and emptiness in his four novels, One Year, I'm off, Running and 14 took the space perception out of traditional novel, but he did not reflected this perception in his new understanding of novel, too. The fundamental point in Jean Echenoz's novels is the fictional theme which is consisted of the main characters' departures, journeys and returns. Due to various reasons, the heroes depart from where they are, they wander around ramblingly and generally return to where they left. The characters in the novels have no exotic purpose during these journeys and they constantly grumble about the routineness of the atmosphere, boringness and standardization of the view. In this sense, whatever the person sees is the same. Jean Echenoz had an opportunity to picturize the time that he is in through the mediation of his main characters' path of idleness. With the idea of“non-lieu”(opposite of space, nonexistent space), the novelist underlined the fact that today's world will not let the people to settle down and keep a low profile in their houses calmly. The movement of the modern people is mostly not because of the desire of travelling, but an instinctive reaction to the routineness of life. The movement of the person on the other hand will not be enough to overcome the profound monotony and to save himself from darkness on his inner world. The nonfunctionality of Echenoz' characters' random motions does not deter them from these coincidental journeys. In the modern world that Jean Echenoz described through his novels, the movement of people happens in accordance with these purposes; however there will not be any contribution for the people to find their consolation.