Türkiye medyasında 'taş atan çocuklar'ın temsili
The representation of 'stone-throwing children' in Turkey's media
- Tez No: 368453
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde, 2000'li yıllarda toplumsal gösterilerde yer almaya başlayan çocukların yazılı basında yer alan haberlerinin çözümlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yazılı basından seçilen üç farklı gazetenin (Hürriyet, Cumhuriyet ve Zaman), 2006-2012 yılları arasındaki haberleri çözümlenmiştir. Tezde, içerik analizi, söylem analizi ve yüzyüze görüşmeler yer almaktadır. Dolayısıyla haberlerin çözümlenmesinin yanı sıra haberlere konu olan çocuklar ve onların çocuklukları bu çalışmanın temel unsurlarından birini oluşturmaktadır. Toplumsal gösterilerde yer alan ve eylemleri şiddetle bitişik olarak ele alınan çocuklar, medya tarafından“taş atan çocuklar”olarak adlandırılmış ve bu adlandırma toplum tarafından da yaygın bir tanıma dönüşmüştür. Bu tezde seçili gazetelerin çocuklar ve eylemlerine dair haber sunumlarında nasıl bir dil kullandığı, çocuk haklarını gözetip gözetmediği, arka plan bilgisinin olup olmadığı vb. incelenmiş ve bu hususlarda eleştiriler geliştirilmiştir. Sonuç olarak, toplumda var olan ortak çocukluk algısının toplumsal ve kültürel bir inşa olduğu düşüncesinden hareket eden bu tez, ideolojik olarak yapılandırılmış haber medyasının“taş atan çocuklar”haberleri ile toplumsal eşitsizliğin yeniden üretimindeki payını ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been aimed to analyze the press news about children who began to take part in public demonstrations in the 2000s. For this purpose, news between 2006 and 2012 in three different newspapers (Hürriyet, Cumhuriyet, Zaman) selected from the written press were analyzed. This thesis involves content analysis, discourse analysis and face-to-face interviews. In this regard, the children under consideration and their childhoods constitute one of the main elements of this thesis, in addition to the analysis of the news about them. The children, who took part in public demonstrations and whose actions have been identified as violence, were referred to as“stone-throwing children”by the media, and this description has found widespread recognition in society as well. This thesis examines certain subject-matters, such as the use of language in the presentation of news, whether the rights of children are taken into consideration, whether background information is provided etc. Some criticisms have also been made on these subject-matters. As a result, setting out from the view that common childhood perceptions that prevail in society are the products of a social and cultural construction process, this thesis reveals the role of ideologically-structured media in the reproduction of social inequality by means of the news made about“stone-throwing children”.