Moğolistan'daki KOBİ'ler
SME's ib Mongolia
  1. Tez No: 368454
  2. Yazar: NARANTSATSRAL SODNOMDORJ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYAT EBRU ERDOST ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tezde Moğolistan'daki KOBİ'lerin durumu, literatür tarama yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada, Moğolistan'daki KOBİ'lerin özellikle finansal sorunları ve bunların çözüm önerileri üzerine odaklanılmıştır. Genellikle, gelişmekte olan ülkelerde KOBİ'lerin finansman sorunları kuruluş aşamasından başlamakta ve bu durum sonraki aşamaya geçişi zorlaştırmaktadır. Ayrıca KOBİ'ler, ekonominin normal dönemlerinde düşük faiz ve uygun ödeme koşulları ile kredi sağlayabilirken, ekonomik kriz ve ekonomik dengesizliğinin olduğu dönemlerde uygun olmayan faiz oranları ile karşılaşma ihtimali yükselmektedir. KOBİ'lerin dış finansman kaynaklarını bulma alternatifi üzerinde durmaları gerekmektedir. Sonuçlar, Moğolistan'daki KOBİ'lerin finansman sorunları ve alternatif finansman teknikleri konusundaki eksiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the results of research focused on financing difficulties and financial alternative techniques of small and medium enterprises (SMEs) in Mongolia, using the literature review method. Our research aims to introduce the current situations of SMEs in regards to financing difficulties and financial alternative techniques. Generally, financing difficulties of SMEs in developing countries begin with the establishment and transition to the next phase is made difficult once the SME gains continuity. Also, when the economic situation is normal, the SMEs can get credit with low interest and suitable paying conditions but economic crisis and instability increases the possibility of SMEs facing unsuitable interests. This prompts the SMEs to consider finding external funding resources. The results bring out the deficiencies of SMEs in Mongolia within the scope of financing difficulties and financial alternative techniques.