Mustafa Satı el-Husrî'nin etnografya tarihimizdeki yeri
The place of Mustafa Satı el-Husri̇ in our history of ethnography
- Tez No: 368458
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 471
Özet
Batı'da XIX.yüzyılda akademik bir disiplin halini alan antropoloji bilimi, Osmanlı Aydınlarının çalışmalarına da bu yüzyılın son çeyreğinde konu olmaya başlamıştır. Çok geniş ve dinamik bir alana sahip olan bu bilim, Osmanlı eğitim dünyasında da kendine yer bulmuştur. Çalışmamızda 1908-1909 eğitim-öğretim döneminde Mülkiye Mektebi'nde etnografya dersini veren Mustafa Satı Bey'in Etnografya: İlm-i Akvâm adlı ders kitabı incelenmiştir. Bu eserin antropoloji alanında yazılmış diğer eserlerden farkı ortaya konmuştur. Antropoloji ve biyoloji tarihindeki yerini göstermek ve önemini değerlendirmek amacıyla da antropolojinin ve Evrim Kuramı'nın tarihsel gelişim süreçleri gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Science of antropology that turned into an academic discipline in the 19th century has become the subject of the Ottoman intellectuals since the last quarter of this century. This science which has a very wide and dinamic field also found a place in the world of education of the Ottoman. In our work the school book named Etnografya: İlm-i Akvâm that belonged to Mustafa Satı who was giving lectures in Mülkiye Mektebi in the years of education 1908-1909 is analysed. The difference of this work from the others written in the field of antropology is presented. The processes of development in antropology and the Evolutions Theory are tried to be introduced for the purpose of showing and judging its importance in the history of antropology and biology.