Satı El-Husri ve Arap milliyetçiliği
Satı-El-Husri and Arab nationalism
  1. Tez No: 581806
  2. Yazar: SARAH MAHMOOD HEKMAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yemen'de kadılık görevi yapan Mahmut Halil El- Husrinin oğlu Satı Bey, 1880 yılında doğmuştur. Babasinin görevi icabi onunla beraber bir çok vilayete gitmiş. Ancak lise öğrenimini istanbulda mulkiye okulunda kalarak tamamlamış ve bir çok okullara atanmıştır. Satı bey kırk yaşlarında ve osmanlı ımpratorluğunun sona ermesi ile beraber Türkiyeyi bırakıp hayatının yarısını Arap ülkelerinde yaşamış ve kendini milliyetçilik ve Arapçılığa adamiştır. Türkce ve Arapca olmak üzere 60 tan fazla eser bırakan Satı bey Türkce eserlerinde genellikle eğitim, Arapca eserlerinde ise Milliyetçilik ve Arapcılık ağır basmıştır. Satı Bey çağdaş düşünce tarihinde büyük bir yere sahiptir. Bununla birlikte Arap milletinin bağımsız olması ve refaha ulaşması için büyük çaba göstermiştir. Satı Bey'in düşüncelerini değerli kılan Arap tarihini realiteye uygun olarak incelemesi ve Arap milliyetçilik ve eğitimi için kurduğu yoldur. Satı El-Husri yaptığı çalışmalarla kendi felsefesini yaratmıştır. Çalışmalarında Arap milletini İslamcılık ve Arapçılık ilkeleri içinde birlikte tutarak kendi felsefesini oluşturmuştur. Milliyetçiliği her yönüyle ele alan Satı bey onun dil, ekonomik çıkarlar, Din ve islamiyetle olan ilişkilerini incelemiştir. Ona göre dil milliyetçiliğin ana unsurudur ve onunla millrtler biri birinden ayrılır dolayısıyla Arap ülkelerinin bir devlet olmasını hep savumnuştur. Satı bey 1968 yılında Bağdatta 88 yaşında gözlerini yummuştur.
Özet (Çeviri)
Satı Bey, the son of Mahmut Halil El-Husrin, served as a judge in Yemen, was born in 1880. He went to many provinces with his father on duty. However, he completed his high school education in Istanbul in Mulkiye school and was appointed to many schools. Sati bey was in his forties when he left Turkey by the end of the Ottoman empire and desided to live the other half of his life in the Arap countries and to devote to himself to the nationalism and Arabism. Satı bey, who left more than 60 works in Turkish and Arabic, was generally dominated by education in his Turkish works, but the dominated themes in his Arabic works were Nationalism and Arabism. Sati Bey has a great place in the history of contemporary thought. However he gave great efforts to ensure independence and prosperity for the Arab countries. The reason that makes Satı Bey thoughts so valuable is the way of his studying the Arab history in accordance with reality and establishing his way for Arab nationalism and education. Sati El-Husri created his own philosophy with his work. In his works, he established his own philosophy by keeping the Arab nation together within the principles of Islamism and Arabism. Satı Bey, who handled all aspects of nationalism, examined his relations with language, economic interests, religion and Islam. According to him, language is the main element of nationalism and with it all nationalities separates from one another, therefore, he has always advocated the Arab countries to be one state. In the year 1968, and in Baghdad at the age of 88 Sati bey closed his eyes to this world.