Sâtı el-Husri'nin Arap ülkelerindeki eğitim faaliyetleri ve görüşleri
The education activities and opinions of Sâti el-Husri in Arab countries
- Tez No: 419397
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Sâtı Bey'in Arap ülkelerindeki eğitim faaliyetlerinin ve görüşlerinin incelenmesi ve eğitim alanında yaptığı reformları ve etkilerini ortaya koymaktır. Tez, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Sâtı Bey'in hayatı ve Osmanlı dönemindeki faaliyetleri, İkinci bölümde, Sâtı Bey'in Türkiye'den ayrıldıktan sonra, Arap Ülkelerinde yürüttüğü eğitim faaliyetleri, Üçüncü bölümde ise, Sâtı Bey'in eğitim ile ilgili görüşleri, Dördüncü ve Beşinci bölümler sonuç ve önerilerden oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan tespitler şunlardır: Sâtı Bey'in entelektüel eğitiminin oluşumuna etkide bulunan faktörler, Osmanlı Devletinde ve Arap Ülkelerinde bulunduğu dönemlerde eğitim ve kültür hayatının geliştirilmesi için gösterdiği çabalar, Sâtı Bey'in, okul, ev ve topluma bakış açısının özgün boyutları ve Sâtı Bey'in, bulunduğu yerlerdeki eğitim, kültür ve entelektüel hayatı üzerinde ne kadar etkili olduğu ele alınarak ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This main purpose of this research is to examine Mr. Sâtı's activities and opinions in Arab countries. The aim of this research is to determine the effects of his reforms and his education. Our thesis consist of five chapters. In the first part his life and activities during the Period of Ottoman is taken into account . In the second part its training activities in Arab countries is dealt with. In third chapter, his educational views and suggestion is presented. As a result of these research findings will be reached the formation of his intellectual training at the time he found the process in the Ottoman Empire and Arab countries, where there are educational and cultural efforts, his school, home and society are distinctive features of the angle of view and his idea of education that how effective are discussed.