Ugarit-Hitit ilişkileri
Relations between Ugarit and Hittites
- Tez No: 368459
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Ugarit kenti, eskiçağda M.Ö. 3. binyıl ile M.Ö. 10. yüzyıla kadar olan bir tarih aralığında Doğu Akdeniz'in en önemli ve en büyük kentlerinden biriydi. Bugün, özellikle 2. binyıl için tarihini en çok bildiğimiz Doğu Akdeniz kenti Ugarit'tir. Bunun sebebi de Ugarit'te bulunan geniş ve zengin arşivler ve buranın uzun bir süre boyunca, yaklaşık 170 yıl Hitit Devleti'nin egemenliğinde kalmış olmasıdır. Neolitik Dönem'den Eski Tunç Çağı'nın sonlarına dek kentsel yapısını ve Levant kıyı kesimindeki konumunu sürekli bir şekilde geliştiren Ugarit, Orta Tunç Çağı'nda Suriye'deki en önemli krallıklardan biri haline geldi. Bu dönemden itibaren krallar tarafından yönetilen Ugarit'in bir ülke olarak yapısı, Suriye'nin klasik Tunç Çağı krallıklarıyla neredeyse aynıydı. Ugarit'in Amurru göçleriyle birlikte belirlenen popülasyonu yıkımına dek aynı kalmıştır ve burada daima, kendilerini efsanevi Amurru reislerine bağlayan bir hanedan hüküm sürmüştür. Ugarit'te ve Ugarit'in liman kenti Minet el Beida'da bulunan metinler, M.Ö. yaklaşık 1400'den 1185-80'e dek geçen dönemde Levant kentlerinin tarihi, toplumu ve kültürüyle ilgili epey ayrıntı vermektedir. 14. yüzyılda peş peşe gelen Hitit saldırılarının sonucunda Kuzey Suriye'deki Mitanni Devleti'nin gücü sarsılmıştı ve Hitit kralı I. Šuppiluliuma Şam'a kadar uzanan bütün Kuzey Suriye topraklarını Hitit ülkesine katmayı başarmıştı. Ugarit de bu sıralarda Hitit Devleti'nin eline geçti. Dolayısıyla Ugarit'teki arşivler, bu kentin tarihi ve Hitit Devleti ile ilişkileri; bölgedeki Hitit egemenliğine, Eski Yakındoğu'nun süper güçleri arasındaki çekişmelere ve Suriye-Levant kültürlerine ışık tutan çok önemli metinler barındırmaktadır. Bu tez, Ugarit'in Neolitik Dönem'den itibaren başlayan gelişim sürecini ve Orta Tunç çağında başlayan Ugarit-Hitit İlişkilerini, kentin Demir Devri'nde gerçekleşen yıkımına dek ayrıntılı bir şekilde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Ugarit was one of the most important and big ancient cities of East Mediterranean, from third millenium B.C. until tenth century B.C. Today, especially for second millenium Ugarit is the most recognized East Mediterranean city because of large and valuable cuneiform archives that found in Ugarit and being under the sway of Hittites approximately 170 years. In the Middle Bronze Age, Ugarit became one of the most important kingdoms in Ancient Syria, due to continuous changes in its position at the Levantine coast and improvements in its urban structure from Neolitic Ages to Early Bronze Age. As a country, Ugarit's structure was almost same with classic Bronze Age kingdoms in Syria, although it was governed by kings since this era. The population of Ugarit which defined with Amurru/Amorite Migrations, showed no alterations and always there was a Royal family that connected itself to legandary and old Amurru tribe leaders. The cuneiform tablets found in Ras Shamra and its port city Minet El Beida, gives us many details about history of Levantine cities, society and culture, from approximately 1400 B.C. to 1185/80 B.C. After the consecutive Hittite attacks in 14. century, power of Mitanni Confedaration in North Syria was decreased and Hittite King Suppiluliuma I. was successful to combine whole North Syria lands with Hittite Empire. Ugarit was captured by Hittite Empire at the same time. Therefore, archives in Ugarit contains very important information about history of this city, its relations with Hittites and Hittite control in Syria. Moreover, these archives also show that, conflicts between super powers of Ancient Near East and Syria-Levantine cultures. This thesis investigates improvement process of Ugarit starting, from Neolitic Ages and Relations Between Ugarit and Hittites in Middle Bronze Age, until its destruction in the beginning of Iron Age.