İkinci Dünya Savaşı'nda Türk diplomasisi
Turkish diplomacy in the Second World War
- Tez No: 368464
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 530
Özet
Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'na taraf olmasına karşın fiilen katılmamıştır. İki savaş arası dönemde dünya yeni bir savaşın hazırlıklarını yaparken Türkiye, barışçı, gerçekçi ve çıkarlarını korumayı bilen dış politikasının yerleşmesine gayret etmiştir. Türkiye'nin savaş süresince amacı savaş henüz başlamadan ilan edilmiş olan“zorunlu olmadıkça savaşa girmemek”kararının uygulanabilmesi olmuştur. Çatışmalardan uzak kalma hedefi, savaş başladıktan hemen sonra İngiltere ve Fransa ile imzalanan ittifakta savaşa katılma yükümlülüğü üstlenilmesine karşın gerçekleştirilebilmiştir. Türkiye, ittifakta sıralanan ve pek çoğu gerçekleştiğinde savaşa katılma yükümlülüğü doğuran durumların yaşanmasına; savaşta tarafın belirlenmiş olmasına rağmen karşı tarafın da kendisinin yanına çekme baskılarının sürmesine; savaşın merkezi konumunda denilebilecek jeostratejik öneme sahip bir bölgede yer almasına ve büyük güçlerin değişkenlik gösterebilen çıkar çatışmalarının ortasında kalmasına rağmen savaşa fiilen katılmayarak kayıp yaşamamayı başarabilmiştir. Bu durum, dış politikasını barışçı temeller üzerine kurmuş olan Türkiye'nin dürüst ve gerçekçi yaklaşım izlemesi sayesinde mümkün olabilmiştir. Türkiye'nin savaşa katılımı, mihver güçlerinin Türkiye için tehdit olmaktan uzaklaşmasından sonra ve savaş sonu düzenini oluşturan tarafta yer alabilmek için, yine savaş döneminde izlediği politika ve bunu yürütenler sayesinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite being a party to the Second World War, Turkey was non-belligerent. During the interwar period, when the world was preparing for a new conflict, Turkey strived to solidify its foreign policy that was peaceful, realistic and successful in preserving her interests. Turkey's goal during the war was to continue implementing her decision, which had been declared before the conflict had started, of not entering into war unless it was a must. Her aim of staying clear of the conflict was realized despite an alliance with the United Kingdom and France, which was forged immediately after the outbreak of war, to partake. Despite the situations that were laid out in that alliance, which, if realized would obligate Turkey's involvement; the continual pressures from the opposition to draw her to their side, knowing well what side she would be on; the fact that she held what can be described as a geostrategic location in the epicentre of the war; and her position placing her in the middle of great powers' fluctuating conflict of interests, Turkey was able to succeed in keeping destruction at bay by not actually participating in the war. This was made possible by Turkey, which based its foreign policy on peaceful foundations, following an honest and realistic approach. Turkey's participation in the war was only after the axis powers became a lesser threat to Turkey, and in order to join the side that would shape the post-war order, again, on account of the policy that the diplomats followed during the war.