Bilim ve ideoloji ekseninde siyasal gelişme kavrayışına eleştirel bir bakış
A critical evaluation of the concept of political development within the context of science and ideology relationship
- Tez No: 368463
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
ÖZET Ayhan Türkbay, Rezzan, Bilim ve İdeoloji Ekseninde Siyasal Gelişme Kavrayışına Eleştirel Bir Bakış, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Filiz Zabcı, 369.s Bu çalışma, siyasal gelişme kavrayışını eleştirel bir bakış açısı ile incelenmektedir. Siyasal gelişme kavrayışına ilişkin eleştirel değerlendirme tarihsel koşullar göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Eleştirel bakış açısının yöneldiği amaç, kavrayışın ideolojik bir inşa sürecinin parçası haline geldiğini kanıtlamaktır. Bunun için bilim ve ideoloji karşıtlığını mutlaklaştıran ölçütler analiz aracı olarak kullanılmıştır. Siyasal gelişme kavrayışı tarihsel olarak çözümlendiğinde, sınırlarının Amerikan siyaseti ve dış politikası tarafından çizildiği karşımıza çıkmaktadır. Soğuk Savaş döneminde ve Amerikan siyaset bilimi içinde üretilmiş bir kavram olarak öncelikle anti-komünist mücadele içinde anlam kazanmıştır. Bu doğrultuda Amerika'nın öncülüğündeki kapitalist dünyayı ve çıkarlarını korumuş ve meşrulaştırmıştır. Siyasal gelişme kavrayışı, bilimsel olmanın üstünlüğü ve güvenilirliği ile ideolojik olanı dışlamış ve Üçüncü Dünya ülkelerine sosyalist kutba yönelmemelerini telkin etmiştir. Siyasal gelişme kavrayışı Soğuk Savaş boyunca ve Soğuk Savaş sonrasında değişen tarihsel koşullara göre şekil almıştır. Soğuk Savaş'ın ilk yıllarında demokrasi/demokratikleşme anlamına gelen kavrayış, daha sonraki yıllarda demokrasi vurgusunun istikrarı ihmal ettiği gerekçesi ile düzen ve istikrar vurgusuna ağırlık vermiştir. 70'lerde, değişen ekonomik ve siyasal koşullar siyasal gelişme kavrayışının çözülmesine yol açmış ve epistemolojik çerçevesini değiştirmiştir. Siyasal gelişme kavrayışı, ekonomi biliminin kavramlarından yararlanmış ve rasyonel seçim modelleri ve politika analizleri ile varlığını sürdürmüştür. Bu koşullar altında başlayan süreç, neoklasik iktisadın egemen olması ve yeni sağın yükselişe geçmesi ile birlikte neoliberal gelişme paradigmasının öncülüğünü yapmıştır. Soğuk Savaşın sona ermesi ise siyasal gelişme kavrayışını başka bir mecraya taşımıştır. Siyasal gelişme kavrayışı bundan böyle neoliberal gelişme paradigmasının belirlediği küreselleşme söylemi çerçevesinde gelişmiştir. Küreselleşme, piyasaları küreselleştirdiği gibi, demokrasiyi de küreselleştirmiştir. Demokrasi, bu dönemde de meşrulaştırma işlevi gören bir retorik olmuştur. Böylece, siyasal gelişme kavrayışının sürekliliği tarihsel koşullara ve ABD'nin değişen çıkarlarına uyarlanarak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ayhan Türkbay, Rezzan, A Critical Evaluation of the Concept of Political Development within the Context of Science and Ideology Relationship, Doktorate Thesis, Advisor: Prof. Filiz Zabcı, 369 p. This study examines the notion of political development with critical viewpoint. The critical evaluation of political development is made with respect to hictorical conditions. The aim of the critical viewpoint proves that the notion which becomes ideological construction process. Because of this, the criters which make science and ideology absolute is used. When the notion of political development is analyzed historically it's seen that its borders drawn by American politics and foreign relations. Because the notion is produced into the American political science during the Cold War, it got meaning within the anticommunist struggle. In this sense, it protected and legitimated capitalist world and its interests leading by America. The notion of political development took the place of scientific field and exclude ideology and inspired Third World Countries not to tend socialist polar. The notion of political development took shape according to the changing historical conditions like both during the Cold War and post Cold war. The notion which means democracy/democratization in the first years of Cold War concentrated on order and stability in the next years. In 1970's, changing of economic and political conditions caused dissociation of the political development's notion and changed its epistemological framework. The notion of political development benefited from the concepts of economics and carried on with the models of rational choice modelles and policy analyzies. The process which began under these conditions led neoliberal development paradigma. The ending of the Cold War removed the notion of political development to another channel. From now on, the notion of political development developed through out the rhetoric of globalizitaion. As the globalization globalized the markets, it also globalized the democracy. Democracy has become rhetorics that functioning the legitimation in this period. It's provided that the contunity of political development's notion to adopt the historical conditions and changing interests of USA.