Küba Devrimi ve dönemin Türk edebiyatında ve basınında yansımaları (1953-1962 arası)
Cuban Revolution and reflections of the revolution on Turkish literature and press between 1953 and 1962
- Tez No: 368475
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NECATİ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 500
Özet
Küba Devrimi'nin Türk edebiyatında ve basınında yansımalarını incelemek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanesi, Ankara Üniversitesi Latin Amerika Araştırma ve Uygulama Merkezi Kütüphanesi'nden temin edilen bilgiler ışığında hazırlanan bu tezde, Kristof Kolomb öncesinden Küba tarihi üzerinde durulmuş ve Devrim'e kadar tarihsel süreç irdelenmiştir. Bu bölümlerin araştırılacak konu açısından ışık tutacak nitelikte olması hedeflenmiştir. Araştırma 1953-1962 yılları arasında Küba Devrimi'nin Türk edebiyatında ve basınında yansımalarını konu almasına karşın, tarihsel süreç ele alınırken İspanyol sömürge dönemine ve bağımsızlık mücadelelerine kısa bir şekilde değinilmiş, daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin adayı ilhak etmesi, devrim süreci ve devrim sürecine paralel olarak 1953 Moncada kışlası saldırısından itibaren Küba'da yaşanan gelişmelerin Türk basınına nasıl yansıdığı aktarılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise dönemin Türk edebiyatına Küba devriminin yansımaları Nâzım Hikmet Ran'ın iki şiiri temel alınarak aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, prepared in the light of the information provided by the National Library of the Republic of Turkey, the Library of the Faculty of Languages, History and Geography of Ankara University and the Library of the Latin American Researches and Practices Center of Ankara University, with a view to study the reflections of the Cuban Revolution on Turkish literature and press, has focused on the history of Cuba before Christopher Colombus and analyzed the historical process until the Revolution. These sections are aimed to be enlightening, concerning the subject to be researched. Although the study mainly elaborated on the reflections of the Cuban Revolution on Turkish literature and press between 1953 and 1962, the Spanish colonial period and struggles for independence are shortly mentioned while addressing the historical process and then it has been tried to be presented how the developments in Cuba starting with the USA's annexation of the island, the revolution process and the Moncada Barracks attack of 1953, in parallel with the revolution process, were reflected in Turkish press. Finally, in the third section, reflections of the Cuban Revolution on the Turkish literature of that period have been cited on the basis of two poems by Nâzım Hikmet Ran.