Farklılığın anlatısı: Türk romanında Kürt kadının temsili
The narrative of differences: representation of Kurdish women in Turkish novel
  1. Tez No: 368480
  2. Yazar: NAZİME CEREN SALMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER KÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Public Relations, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Salmanoğlu, Nazime Ceren, Farklılığın Anlatısı: Türk Romanında Kürt Kadının Temsili,Yüksek Lisans Tezi, Danışmanı: Prof. Dr. Eser Köker, 201s. Cumhuriyet tarihi boyunca politik gündemin en tartışmalı konularından biri Kürt sorunu olmasına karşın Kürt kadınlarının duygu dünyalarına söz katan yorumların ilgisizliğini aşmak üzere bu çalışma, Türk roman geleneği içinde Kürt kadının temsilini konu edinmektedir. Romanın kültürel bir belge olarak okunabileceği savından hareket eden bu tezin birinci bölümünde öncelikli olarak, incelediği her metne tarihi ve toplumsal bir boyut kazandıran ve yeni yorumlar getiren feminist edebiyat eleştirisi tartışmalarına yer verilmektedir. Feminist edebiyat eleştirisi, edebiyatın yarattığı tiplerin, değerlerin ve dilin kadınların yaşantısı üzerindeki etkisini sorgulayarak, dil ve cinsiyet ile ilgili savlarla edebiyat yapıtlarının nasıl kültürel bağlamlar oluşturduğunu göstermektedir. Bu kültürel bağlamları anlayabilmek adına çalışmanın devamında, Türkiye'de romanın tarihsel gelişimi ve ana temaları çerçevesinde, Türk roman geleneği içinde ulusal kimlik ve“öteki”ilişkisi bağlamında“öteki”kimliklerin nasıl vurgulandığı tartışılmaktadır. Türk roman geleneği içinde ötekinin ötekisi konumunda olan Kürt kadının izini sürebilmek için bu hat yol gösterici olmaktadır. Bu amaçla çalışmada, ulusal kimliğin inşa edilmeye çalışıldığı erken Cumhuriyet dönemi ve Kürt kadın karakterlerin romanlarda daha sık konu olduğu 1990 sonarsı yayımlanan romanlardan dokuz roman seçilerek incelenmiştir. İncelenen romanlarda, Doğu-Batı gerilimi üzerinden şekillenen anlatı biçimleriyle Kürt kadını“kurtarılması”gereken birer nesnedir. Bu romanlar aynı zamanda, yazarların Kürt sorununa bakış açılarına da ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Salmanoğlu, Nazime Ceren,The Narrative of Differences: Representation of Kurdish Women in Turkish Novel, Master's Thesis, Advisor:Prof. Dr. Eser Köker,201p. Although one of the most problematic issues of political agenda is Kurdish problem through the history of the republic of Turkey, this research aims to show representations of Kurdish woman in Turkish novel tradition by reason of going beyond the indifference interpretations that say about the senses of Kurdish woman. Considering the fact that a novel could be read as a cultural document, the first chapter of this thesis primarily includes discussions of feminist literary criticism which adds every texts they analyse to historical and social dimensions. Feminist literary criticism shows how literature works constitutes cultural contexts with regard to arguments about language and gender by interrogating the effects of flat characters, morals and language on women life. To understand these cultural contexts, this study argues how the identities of Others are emphasized within the context of the relation between national identity and Other within Turkish novel tradition in the framework of historical development of novel in Turkey and main themes. Turkish novel tradition becomes guideway to understand Kurdish woman who is other of other in this literature. For this purpose, nine novels which were published in early republican period of Turkey in which national identiy was tried to constitue and were published after 1990 when Kurdish women characters became more frequently subject to novels were selected and analysed in this research. In these analysed novels, kurdish woman is an object that is supposed to be“saved”with the narrative forms which are shaped through the tension of West and East. These novels set light to attitudes to Kurdish problem of writes, as well.