Kamuda iç denetiminde iç denetim plan ve programının hazırlanması
Preparing the internal auditing program of the internal auditing in public
  1. Tez No: 368501
  2. Yazar: ECE BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK BENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye'de iç denetim, son yıllarda hızla gelişmekte olan bir iç kontrol faaliyettir. Önceleri özel sektörde daha yaygın olan iç denetim, artık kamu sektöründe de hızla gelişmeye başlamıştır. Bu hızlı gelişimin en büyük nedenlerinden biri, 1999 yılı itibariyle müzakerelerin başladığı Avrupa Birliğine uyum standartları gereğidir. Uyum standartlarına göre Türkiye'de kamu kurumlarında etkili bir iç denetim birimi kurulacak ve alanında uzman denetçiler bu birimlerde istihdam edilecektir. Yapılan çalışmalarla kamu sektöründe iç denetim resmi olarak, 24.12.2003 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol kanunuyla başlamıştır. Bu kanun sayesinde ülke geneli tüm kamu kurum ve kuruluşlarında esaslı bir iç denetim birimi yapılandırması öngörülmüştür. Yapılandırılan bu iç denetim birimlerindeki iç denetçiler tarafından hazırlanan üç yıllık plan ve bir yıllık program ile denetim faaliyetlerini gerçekleştirmeleri beklenmiştir. Bu tez çalışmasında öncelikle denetim ve iç denetiminin kavramları üzerinde durulmuş, sonrasında kamu sektöründe iç denetim tarihsel gelişimiyle anlatılmış ve kamu iç denetimi standartlarına yer verilmiştir. Tez çalışmasının uygulama kısmında ise kamu iç denetiminde üç yıllık plan ve yıllık program hazırlanması uygulaması yapılarak bu doğrultuda bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internal audit in Turkey is an in-house checking activity which has developed recently. Previously more prevalent in private sector, internal audit has now been developing in the public sector, too. One of the major reasons for this quick development is the compliance with the European Union standards for which negotiations started in 1999. According to these compliance standards, Turkey must establish an effective internal audit unit in public institutions, where auditors with relevant expertise must be employed. Internal audit officially started with the Law on Financial Management and Checking of Public Institutions, with the number 5018, which was published in the Official Gazette dated 24.12.2003. Pursuant to this law, a strong internal audit unit should be structured in all public institutions and agencies across the country. These units are supposed to conduct the audits through the quarterly plans and a yearly program, prepared by auditors in these newly structured internal audit units. In this thesis, the concept of audit and internal audit was explained which was then followed by the historical development of internal audit in the public sector, along with the internal audit standards required in the public sector. In the application part of the thesis, a quarterly plan and a yearly program was actually implemented and information was provided to this effect.