6-7 yaş grubu erkek öğrencilerin sosyo ekonomik düzeylerine göre temel motor becerilerinin incelenmesi
The investigation of basic motor skills according to socio-economic level of the 6-7 age group male students
  1. Tez No: 368504
  2. Yazar: SERKAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ 6-7 YAŞ GRUBU ERKEK ÖĞRENCİLERİN SOSYO EKONOMİK DÜZEYLERİNE GÖRE TEMEL MOTOR BECERİLERİNİN İNCELENMESİ AVŞAR, Serkan Beden Eğitimi Ve Spor Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Serkan İBİŞ Mayıs 2014, 112 sayfa Bu çalışma farklı sosyo ekonomik koşullarda yaşayan çocukların temel motor becerilerini karşılaştırmak amacıyla 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılı 2. Döneminde sosyo-ekonomik düzeyi farklı 14 okulda yapılmıştır. Okul seçiminde homojen bir dağılım olması için her mahalleden soyso-ekonomik düzeyi farklı okullar arasından rastgele örneklem yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamıza 6-7 yaş grubu toplam 299 erkek öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmamızda öğrencilerin sosyo-ekonomik düzeylerini belirlemek için Dr. Özbay GÜVEN'in (1998) hazırladığı anketten faydalanılmıştır. Temel motor becerilerini test etmek için 2000 yılında Dale A. Ulrich tarafından Amerika norm değerlerine göre standardize edilen“Test of Gross Motor Development- Second Edition (TGMD-2)”e dayanılarak Kezban TEPELİ tarafından geliştirilmiş geçerliliği ve güvenilirliği (0.99) yapılmış olan Büyük Kas Becerilerini Ölçme Testi (BÜKBÖT) uygulanmış olup, öğrencilerin Lokomotor ve nesne kontrol becerileri ölçülmüştür. Öğrencilerin bu becerilerdeki performansları araştırmacı tarafından kaydedilmiştir. Elde edilen veriler sosyo-ekonomik düzeye göre analiz edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS 16 istatistik paket programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinde t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. 0,05 anlamlılık seviyesi kabul edilmiştir. Buna göre, 6-7 yaş grubu erkek öğrencilerin temel motor becerilerine etki eden sosyo-ekonomik faktörlerle arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Motor Gelişim, Sosyo-Ekonomi, BÜKBÖT, TGMD-2, Motor Beceri, Sosyo Ekonomik Düzey
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE INVESTIGATION OF BASIC MOTOR SKILLS ACCORDING TO SOCIO-ECONOMIC LEVEL OF THE 6-7 AGE GROUP MALE STUDENTS AVŞAR, Serkan The Department of Physical Education and Sports Thesis Advisor: Assistant Professor Serkan İBİŞ May 2014, 112 pages This research was made in the 2nd quarter of the academic year 2011-2012 of different socio-economic level of 14 different schools in order to compare the basic motor skills of children living in socio-economic conditions. The random sampling method was used in each neighborhood different socio-economic level School in order to have a homogeneous distribution of School choice. A total of 299 male students group in the age of 6-7 were participated in our study voluntarily. In order to determine the socio-economic level of students, the survey prepared by Dr. Rely Ozbay (1998) was expoited. The locomotor and object control skills of the students were measured based on the test to measure up the basic motor skills, the test of Gross Motor Development (BÜKBÖT) was used which was developed by Kezban KÜPELİ and this test (Test of Gross Motor Development- Second Edition, TGMD-2) was standartised according to American norms by Dale A.Ulrich in 2000. The performances of students on these skills were recorded by the researcher. The obtained data was analyzed based on socio-economic status. The data obtained by research results were analyzed using SPSS 16 statistical package program. In the evaluation of research results t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied. Significance level of 0.05 was accepted. Accordingly, a significant relationship was identified between the basic motor skills and socio-economic factors of the 6-7 age male group . KEY WORDS: The Motor Development, The Socio-Economic, BÜKBÖT, TGMD-2, The Motor Skills, The Socio Economic level