Ceza Muhakemesi Hukukunda bilişim sistemlerinde arama ve elkoyma
The search and seazure in the information systems in the scope of the Criminal Procedure Law
- Tez No: 376401
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 511
Özet
Bilişim teknolojilerinin hızlı gelişimine paralel olarak, suçların işlenmesinde bilişim sistemlerinin kullanılması da hızla artmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak işlenen suçlarda daha fazla dijital delil gündeme gelmektedir. Bu gelişmelerin doğal bir sonucu olarak da ceza muhakemesi hukukçuları soruşturma makamlarının giderek daha fazla karşı karşıya kaldığı dijital deliller ve bu alanın ortaya çıkardığı problemlerle daha sık meşgul olmaya başlamışlardır. Ancak konunun çok hızlı gelişmesi ve alanın birden çok disiplinle ilişkili olması bu alanın hukuka yansıtılmasını ve yasa koyucu tarafından takibini zorlaştırmaktadır. Bu bağlamda hukukumuzda bilişim sistemlerinde arama ve elkoyma konusunu düzenleyen, görece yakın geçmişte yürürlüğe giren, CMK'nun 134. maddesini, hızla gelişen bilişim teknolojileri karşısında sürekli yeniden gözden geçirmek ve maddeyle ilgili uygulamada yaşanan problemlere yenilikçi çözümler bulmak gerekmektedir. Bu yapılırken bilişim alanının kendine has ve sınır tanımaz yapısını göz önünde bulundurmak kaçınılmazdır. Hukuk devletleri için bir taraftan İnterneti suçluların cenneti olmaktan kurtarmak, diğer taraftan ise vatandaşların temel hak ve özgürlüklerine saygı duyarak bu mücadeleyi yürütmek bir yükümlülüktür. Tez kapsamında bu yükümlülüklerin en iyi şekilde yerine getirilebilmesi için başarılı ülke düzenlemeleri ve iyi uygulama örnekleri bağlamında konu ele alınarak irdelenmiş ve hukukumuzdaki mevcut yasal düzenlemeler ve uygulamalarla mukayese yapılmıştır. Bu karşılaştırmalar yapılırken temel haklara en az müdahale ile dijital delillerin nasıl en etkin yöntemlerle elde edilebileceği hususu özellikle göz önünde bulundurulmuştur. Diğer bir deyişle temel haklara asgari müdahalede bulunarak, bilişim sistemlerinde arama ve elkoyma müessesesini etkin ve etkili bir şekilde icra etmenin yöntemleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Zira günümüz hukuk dünyasında artık güvenlik ve özgürlükler birlikte ele alınabilmekte, yapılan hukuksal düzenlemelerde bu değerlerin biri birlerini destekler mahiyette göz önünde bulundurulabilmektedir. Fakat bunun layıkıyla yapılabilmesi için bilişim alanındaki gelişmelerin hukukçular ve kolluk tarafından yakından takip edilmesi ve ilgili mevzuatın sürekli gözden geçirilmesi, ayrıca uluslar arası işbirliği imkânlarının hızla artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Computer crimes increases rapidly parallel with the improving of using information systems. As a natural result of this, information systems are being used further during committing of crimes. In the same way digital evidence is being came in to question also more. Thus criminal procedure lawyers have to be engaged in this more facing issues and problems which are posed by this field. Due to very rapid development of the subject and multidisciplinary feature of this field, reflecting this subject to the law causes some difficulties. Inter alia, in Turkish Criminal Procedure Law and its article 134 and other related provisions should be reviewed and found new and innovative solutions and made new legislation on that issues. During this process diversity and borderless of Internet must be took into account. On the one hand we have to rescue the Internet from being heaven for criminals. On the other hand we have to continue fighting with the crimes through respecting for fundamental rights. Therefore first of all we should make more cooperation with the other successfull countries around the world. And secondly we should benefit from best practices. In the scope of the thesis to suffice this necessities countries, advanced in this regard, legislations were elobarated. During using digital evidences we have to interfere with fundamental rights less as much as possible, but in the same time we have to be more efficient. This thesis tries to find the most convenient way to reach this aim. In today's legal world, security and freedom can be studied together. Both aspects are equally important for societies and considered to the legal regulations. For ensure that enforcement officers and judicial person need to improve international cooperation and give more attention to technological developments and update the related legislations continuously. Such a kind of approach or method could be more influential.