Kur'an-ı Kerim'de ıslah metodu
  1. Tez No: 36854
  2. Yazar: EMRULLAH KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. AVNİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İnsanları en doğru yola ulaştırmak ve onları en güzel bir şekilde ıslah etmek için indirilmiş olan Kur'an-ı Kerim, asırlara sığması ve bir beşerin üstesinden gelmesi mümkün görünmeyen, itikadî, ahlâkî, amelî ve idarî konularda tarihte eşine rastlanamayan ıslahatı, yirmiüç sene gibi kısa bir zamanda gerçekleştirip, fert ve toplumun huzur ve saadetini temin edecek esasları ortaya koymuştur. Bu kadar kısa zaman içinde insanların dini ve sosyal hayatlarında yapılan bu değişiklikle Kur'an-ı Kerim'in insanları celbeden eşsiz üslubunun, gönüllere nüfuz eden derin manasının ve ihtiyaçlara en güzel bir şekilde cevap veren geniş muhtevasının yanında, sunuluş biçiminin ve ıslah metodunun da önemi pek büyüktür. Bir ilaç ne kadar tesirli olursa olsun hastaya uygun miktar ve zamanlarda verilmedikçe fayda sağlamaz. Bunun gibi Kur'an'ın getirmiş olduğu esaslar, ne kadar yüce bir değer taşırsa taşısın, muhatapların durumlarına uygun bir tarzda sunulmadıkça çoğu zaman istenen neticeler elde edilemez.“Kur'an-ı Kerim'de Islah Metodu”adlı bu çalışmayı seçmemizdeki maksadımız; özellikle günümüzde şiddetle ihtiyaç duyulduğuna inandığımız Kur'an'ın ıslah metodunu mümkün mertebe ortaya koymak, Kur'an'ın insanları ikna ve ıslah ederken nasıl bir yol takip ettiğini incelemek, eğitim ve ıslah metoduna dikkat çekmek ve bu konuda gücümüz yettiğince Kur'an'ın daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktır. Bu çalışmayı, bir giriş, Uç ana bölümde işledik. Giriş kısmında, ıslah kelimesini tahlil ederken, birinci bölümde, ıslahın öneminden, mesuliyetinden ve genel olarak ıslaha konu olanlardan bahsettik. İkinci bölümde, nefsin, ailenin ve tüm toplumun ıslahının yanında Kur'an'dan önceki insanların dini ve sosyal hayatlarına kısaca değindik. Üçüncü bölümde, Kur'an'ın insanları ıslah ederken nasıl tedrîcî bir yol takip ettiğini kısa ve öz bir şekilde maddeler halinde incelemeye çalıştık. Sonuç kısmında ise yaptığımız bu çalışma hakkındaki kanaat ve düşüncelerimizi ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Holy Koran which has been sent to improve the human being in a best way and to convert them to the right way. The improvements of Koran in the realm of creed, ethical, practical and administrative subjects unfamilial mannes in human history which are impossible to cope with far a man and beyond the centuries, all of these are realised in a short time only in twenty three years. So the Holy Koran put forward the psinciples which can ensure the comfast and happiness of man and community. Of course, besides in this change which is realised in the social and religious life of human being in a short time, the importance of the Koranic style which attracts all of the people, deep meaning which penetrates into the hearts, and the broader cântents which response to the needs of them are very great. The Koranic principles, even though they have the most valuable, if they can not provide âffropriately to the situations of the people it could not be reguired the needed results like drug. My intention to chouse this subject“The Improvement Method Of the Holy Koran”is to bring into being the improvement method of Koran as possible, because we need very much enpecially in new a days. In addition to examine what method is used to pessuade and improve the people and to call attention to the educational and improving method of Koran and to contribute to the understanding of Koran very well in this matter. The topic of the master thesis is the improvement method of the Holy Koran. The thesis of master contains a short introduction and three parts. In the introduction, we ivvestigated the aspects of the improvement in general. In the one part, we studied from importance and responsibility of improvement. In the second part, we examined the improvement of community in general. In the third part, we studied The İmproveent Methods of the Holy Koran. In the result part we strived to present our thoughs and opinions about this study.