Atomun yapısı konusunda argümantasyon yönteminin ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin başarısı üzerine etkisi
The effect of the argumentation method 7th grade elementary school in the structure of atom upon the student success
- Tez No: 368564
- Danışmanlar: DR. FATMA BİLGE EMRE, DR. NİLAY AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı argümantasyon yönteminin atomun yapısı konusunda öğrenci başarısı üzerine etkisini araştırmaktır. Bu araştırmada deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın temelini teşkil eden problem aşağıda belirtilmiştir:“İlköğretim 7. sınıf atomun yapısı konusunda, öğrenci başarısı üzerine argümantasyon yönteminin etkisi var mıdır?”Bu probleme bağlı olarak belirlenen alt problemler ise; • Kontrol ve deney grubu arasında bir fark var mıdır? • Kız ve erkek öğrenciler arasında bir fark var mıdır? Araştırmanın örneklemini 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılının 2. döneminde Malatya İli Doğanyol İlçesinde eğitim gören bir ilköğretim okulunun 7. sınıfındaki 12 erkek, 13 kız olmak üzere toplam 25 öğrenciden oluşturmaktadır. Kontrol grubu 6 erkek, 6 kız toplam 12 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubu ise 6 erkek, 7 kız toplam 13 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak 30 sorudan oluşan çoktan seçmeli başarı testi kullanılmıştır. Bu başarı testi çalışmanın başında ön test, sonunda ise son test olarak kullanılmıştır. Ön test sonucunda başarı ve cinsiyet açısından homojenlik sağlanarak iki grup oluşturulmuş ve bu gruplar rastgele seçilerek biri kontrol grubu diğeri de deney grubu olarak kullanılmıştır. Çalışma toplam 10 ders saati sürmüştür. Kontrol grubunda ders kitabında yer alan etkinlikler yapılırken, deney grubunda araştırmacı tarafından argümantasyon yöntemine göre geliştirilen güvenirlik ve geçerliğe sahip çalışma yaprakları kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 21 programı ile analiz edilmiştir. Ön test sonucunda kontrol ve deney grubu arasında anlamlı bir farklılık oluşmadığı gözlenmiştir. Son test sonucuna göre ise kontrol ve deney grubu arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılığın olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to research the effect of the argumentation method upon the Student Success. Experimental research method was applied in this study. The main problem that constitute the base of this research is“Is there any effect of the argumentation method upon 7th grade middle school students' success on the structure of atom subject?”Sub-problems that identified depending on the problem is that; Is there any difference between control and experimental groups? Is there any difference between male and female students? The research sample consists of 12 boys, 13 girls and total 25 students who are educated in 7th grade of an elementary school that is in Doğanyol, the district of Malatya province in the second term of 2013-2014 academic year. Control group consists of 6 boys, 6 girls and total 12 students. Experimental group consists of 6 boys, 7 girls and total 13 students. Multiple-choice achievement test was used as data collection tool that is consisting of 30 questions. This achievement test was used as a pre-test before starting to research and as a post-test at the end of the research. According to the pre-test results, two groups were constituted, that was provided homogeneity in the terms of success and gender. The control and the experimental groups of the study were selected randomly The research was lasted 10 lessons period. While the activities in the textbook were performing in the control group, the worksheet that were improved by researcher according to the argumentation method were performed in the experimental group. The data of the research were analysed with SPSS 21. According to pre-test results there are not significant differences between control and experimental groups but according to the post-test results there are significant differences control and experimental groups.