Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin maddenin tanecikli yapısı konusundaki kavram yanılgılarının belirlenmesi ve yanılgıların giderilmesinde kavramsal değişim metinlerinin etkisi
Determination of middle school 7th grade students' misconceptions about the particulate structure of matter and the effect of conceptual change texts in removing them
- Tez No: 962460
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE DOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin maddenin tanecikli yapısı konusundaki ön bilgilerini ve kavram yanılgılarını belirlemek, belirlenen yanılgıların giderilmesinde kullanılan kavramsal değişim metinlerinin (KDM'lerin) öğrencilerin yanılgılarının düzeltilmesine ve kalıcılığına olan etkisini incelemektir. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan özel durum çalışması yöntemine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin batısında bulunan bir devlet ortaokulunda 2024- 2025 eğitim-öğretim yılında 7. sınıfta öğrenim gören 24 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve iki aşamadan oluşan sekiz soruluk kavram testi kullanılmıştır. Testin ilk aşaması çoktan seçmeli sorulardan, ikinci aşaması ise soruların her biri için verilen cevabın nedeninin yazılmasının istendiği açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Veri toplama sürecinin ilk aşamasında; araştırmacı tarafından geliştirilen kavram testi, öğrencilerin maddenin tanecikli yapısı konusunda sahip oldukları ön bilgilerinin belirlenmesi amacıyla uygulanmıştır. İkinci aşamada; konu araştırmacı tarafından soru cevap yöntemi kullanılarak anlatılmış, ardından konuyla ilgili öğrencilerde var olan kavram yanılgılarının belirlenmesi amacıyla kavram testi ikinci kez uygulanmıştır. Üçüncü aşamada, KDM'ler kullanılarak konu yeniden işlenmiştir. Daha sonra kavram testi, kullanılan KDM'lerin öğrencilerin konuyla ilgili sahip oldukları yanılgıların giderilmesine olan etkisini incelemek amacıyla üçüncü kez uygulanmıştır. Dördüncü aşamada ise kavram testi, üç ay sonra kalıcılığın etkisini ölçmek için dördüncü kez uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; atomun renkli, yörüngelere sahip, bölünemez olduğu ve elektronların yörüngelerde hareket ettiği şeklinde alanyazında da olan yanılgılar tespit edilmiştir. Ayrıca KDM'lerin kavram yanılgılarını gidermede ve kavramların kalıcılığı üzerinde olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğretim programlarında KDM'lere yer verilerek özellikle de soyut konularda öğrencilerde oluşabilecek olası yanılgıların önüne geçilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the prior knowledge misconceptions of 7th grade middle school students regarding the particulate structure of matter, and to examine the effect of conceptual change texts (CCTs) used to correct these misconceptions on the correction and retention of students' misconceptions. This study was conducted using the case study method, one of the qualitative research methods. The sample of the study consists of 24 students enrolled in the 7th grade at a public middle school in western Turkey during the 2024-2025 academic year. An eight-question concept test developed by the researcher and consisting of two stages was used as the data collection tool. The first stage of the test consisted of multiple-choice questions, while the second stage consisted of open-ended questions requiring students to write the reason for their answers to each question. In the first stage of the data collection process, the concept test developed by the researcher was administered to determine students' prior knowledge about the particulate nature of matter. In the second stage, the topic was explained by the researcher using the question-and- answer method, and then the concept test was administered a second time to identify any misconceptions students had about the topic. In the third stage, the topic was revisited using KDMs. The concept test was then administered a third time to examine the effect of the KDMs used on eliminating students' misconceptions about the topic. In the fourth stage, the concept test was administered a fourth time three months later to measure the effect of retention. According to the findings, misconceptions such as atoms being colored, having orbits, being indivisible, and electrons moving in orbits, which are also found in the literature, were identified. Additionally, it was observed that KDMs had positive results in eliminating misconceptions and improving the retention of concepts. According to the results of the study, incorporating KDMs into teaching programs can prevent potential misconceptions, especially in abstract subjects.