Drag measurement of different car bodies via balance technique and momentum integral method
Farklı tip taşıt modellerinin balans yöntemi ve integral momentum yöntemi ile sürüklenme kuvvetinin ölçülmesi
  1. Tez No: 368587
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, Ahmed Body ve MIRA Notchback model olmak üzere iki farklı tip taşıt model farklı hızlarda deneysel olarak incelenmiştir. Üç farklı hızda sürüklenme katsayısı balans sistemi kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca modellerin arkasında, sürüklenme katsayısının ölçülmesi için en uygun yer integral momentum yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Aerodinamik taşıt etkileşimi üzerindeki şekil etkisinin incelenmesi için kullanılan iki farklı tip taşıt modelinin üç farklı hızdaki yüzey basınçları ölçülmüştür. Lazer ve duman kullanılarak kaba ve keskin kenarlara sahip olan Ahmed Body ile MIRA Notchback modellerin ard izleri görsel olarak incelenmiş ve fotoğraflanmıştır. Sonuç olarak Ahmed Body model için hız arttıkça sürüklenme kuvveti katsayısının arttığı, MIRA Notchback model için ise hız arttıkça sürüklenme katsayısının azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
n this thesis study, Ahmed Body and MIRA Notchback model were investigated experimentally. The drag coefficients of reference models were measured at three different Reynolds number via balance technique. The wakes of reference models were also investigated and the suitable location in order to measure the drag coefficient was determined via momentum integral method. Surface pressure of two different types of vehicle models was measured at three different Reynolds number. The wakes of Ahmed Body which has blunter shapes and sharp edges and MIRA Notchback model were investigated qualitatively by using laser and smoke and photographed. As a conclusion, it was investigated that for Ahmed Body model the drag coefficient increased as the Reynolds number increases, for MIRA Notchback model the drag coefficient decreased while the Reynolds number increases within the investigated limits.