The claims on modernity and tradition: Marriage in Turkey in the 1910s and the 1920s
Modernite ve gelenek üzerine iddialar: 1910'lu ve 1920'li yıllarda Türkiye'de evlilik
- Tez No: 368593
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, 1910'lu ve 1920'li yıllarda Türkiye'de evliliğin ve ailenin geçirdiği dönüşümü incelemektedir. Amacı, bu döneme damgasını vuran modernizasyon problemi çerçevesinde modernite ve gelenek üzerine yapılan iddiaların, ailenin ve evliliğin dönüşümü üzerindeki etkilerinin izlerini sürmektir. Bu amaçla, gündelik hayatla bağlantılı bir söylem geliştiren dönemin popüler dergileri incelenmiştir. Böylece, bu çalışma, gündelik hayatta ailenin ve evliliğin geçirdiği dönüşüm ile entellektüellerin modernite ve gelenek üzerine kurdukları söylem arasındaki ilişkinin boyutlarını incelemeye çalışmaktadır. Bu çalışmada, millet kurma sürecinde ailenin geçirdiği dönüşümü inceleyebilmek amacıyla, evliliğe geçiş aşamasında önemli olan terbiye ve aşk kavramlarının dönüşümü de incelenmiştir. Genç kızların aile içindeki ve okuldaki terbiyelerinin milli amaçlarla nasıl aileye yönelik rasyonel bir eğitim olarak kurgulandığı ve aşk kavramının mutlu ve üretken aileler meydana getirilmesi amacıyla nasıl melankolik ve romantik aşktan rasyonel temellere oturan bir aşka dönüştürüldüğü günün popüler dergileri ve edebiyatı incelenerek açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra, görücülük, ağırlık, düğün gibi evlilik adetlerinin günün ekonomik şartları ve modernite problemi çerçevesinde nasıl dönüşüme uğradığı ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Son olarak, bütün bu rasyonelleştirme söylemi içinde milli ailenin burjuva ailesi normlarına göre kurgulanması süreci anlatılmıştır. Ayrıca, bu söylem içinde“aile krizi”olarak adlandırılan ailenin ekonomik ve sosyal gelişmeler sonucu geçirdiği değişim gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of marriage and the family in Turkey in the 1910s and the 1920s. Its aim is to trace the effects of the claims on modernity and tradition in the context of the modernization problem, on marriage and the family. To this end, the popular magazines of the time which carried on a discourse on everyday life, were studied. Therefore, this study attempts to analyze the degree of the relationship between the transformation of marriage and the family in everyday life and the intellectuals' discourse on modernity and tradition. In this study, in order to be able to examine the transformation of the family in the nation building process, the transformation of education and love, which are important concepts in the transition to marriage, were also investigated. How the education of girls in the family as well as in the school was constructed as a“rational”education and how the notion of love became the subject of rationalization through a transformation from melancholic and romantic notion of love into the more rationally founded love for the aim of establishing happy and productive families for the nation were explained through studying the popular magazines and literature of the period. Then, in what way the marriage customs such as the arranged marriage, the bride's price and the wedding were transformed in the context of economic conditions of the period and of the problem of modernity was investigated in detail. Finally, the construction of the Turkish national family according to the bourgeois family norms within this discourse of rationalization was explained. Furthermore, the transformation of the family as a result of the social and economic developments in the period, which was identified by the intellectuals of the time as“family crisis”, was explained.