The provisioning of Byzantine Constantinople
Bizans Konstantinopolis'inin iaşe sistemi
- Tez No: 368594
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVRA NECİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma Bizans İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis şehrinin iaşe sistemini analiz etmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, Roma şehrinde uygulanmakta olan iaşe sisteminin değerlendirilmesi yapılmaktadır. İkinci olarak, Roma kentinde kurulmuş olup başkent imaj ve ihtiyaçlarına göre uyarlanan bu sistemin nasıl ve ne ölçüde Konstantinopolis kentine aktarıldığı araştırılmaktadır. Sistemin önce 4-7 yüzyıllar, ardından 7-10. yüzyıllar arasında Konstantinopolis'te geçirdiği evrimin incelenmesinden sonra, kentin iaşesinin 10-13. yüzyıllar arasında ne şekilde yürütüldüğü incelenmektedir. Tüm bunlar Palaiologoslar Dönemi'nin iaşe sisteminin anlaşılması için sağlam bir arka plan teşkil etmektedir. 4-7. yüzyıllar arasında şehrin iaşesinin katı devlet yaptırımları aracılığıyla yürütüldüğü görülmektedir. Yedinci yüzyıldan itibaren devletin sisteme müdahalesinde, zayıflama olmuştur. Ancak, 10-11. yüzyıllar arasında iaşe sisteminde devletin halen etkin bir rol oynadığını söylemek mümkündür. İkincil, ve ulaşılabilen birincil kaynaklardan yararlanılarak yapılan bu araştırmada, Konstantinopolis'in iaşesinin, Latin Tşgali'nden (1204) sonraki dönemde, Bizans imparatorlarının gidişatı değiştirmek ve kotrol altına almak için giriştikleri gerek diplomatik gerek askeri tüm çabalara karşın, asıl olarak ve büyük ölçüde arz-taleb değişimlerine uygun bir biçimde, İtalyan ve Bizanslı tüccarlar tarafından gerçekleştirildiği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study attempts an analysis of the system of the food supply of Byzantine Constantinople. It first evaluates the supply system that was established in the city of Rome. It then explores how and to what extent that system, tailored especially to fit the needs and image of being the capital city, was transferred to Constantinople. Giving a brief description of the evolution of the system in Constantinople, first, between the fourth and the seventh centuries and, second, between the seventh and the tenth century, the thesis then deals with how the system functioned from the tenth to the thirteenth century. All this provide solid background for an understanding of the system established during the Palaiologan period. Using secondary and the available primary sources, it is argued in the thesis that from the fourth to the seventh century Constantinople was provisioned by strong state initiative. State intervention slackened after the seventh century, retaining however, the essentials of state control between the tenth and thirteenth centuries. After the Latin conquest of Constantinople (1204) however, the city was provisioned by ltalian and Byzantine traders, largely in accordance with changes in demand and supply, despite the attempts of the Byzantine emperors to alter and to control this trend through diplomatic and military means.