The role of L1 parameters in second language acquisition: Turkish as a second language
  1. Tez No: 368595
  2. Yazar: ERCAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SUMRU ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Evrensel Dilbilgisinin, ikinci dil edinimine olan etkisi araştırılmaktır. Araştırma, ikinci dil öğrenicileri tarafından Evrensel Dilbilgisine izledikleri önesürülen üç görüş çerçevesinde yürütülmüştür. Bu görüşler, Evrensel Dilbilgisine dolaysız erişim, dolaylı erişim ve erişim olmaması'dır. Araştırmada, ikinci dil öğrenicilerin Evrensel Dilbilgisine erişimlerinin olup olmadığını belirlemek amacıyla ana dil değişken değerlerinin ikinci dil değerlerine uyan ve uymayan olmak üzere iki ayrı dil konuşucularından elde edilen sonuçlar incelenmiştir. Yapılan deneylerde adıl düşme değişkeni ve öbek başının konumu değişkeni incelenmiştir. Çalışmanın başında, incelenen değişkenlerin değerleri Türkçe ile aynı olan Japonca konuşucuların anadili İngilizce olan konuşuculardan daha başarılı olacağı varsayılmıştır. Ancak çalışmanın yürütüldüğü kuramsal varsayımlardan ikincisinde önesürüldüğü gibi, İngilizce konuşucuların Türkçe'nin adıl düşme özelliğini edinirken bu değişkenin belirgisiz olması nedeniyle zorluk çekmediklerinden iki denek grubu birbirlerine yakın bir başarı göstermişlerdir. Öbek başının konumu değişkeni, dilbilgisellik ölçen ve üretici nitelikli iki ayrı testle araştırılmıştır. Sonuçta, Japonca konuşucuların İngilizce konuşucularından belirgin bir biçimde başarılı başarılı olduğu görülmüştür. Bu sonuç dolaylı erişim görüşünü destekler bir niteliktedir. Sonuç olarak, yapılan deneyler, özellikle öbek başının konumu değişkenini inceleyen testler dolaylı erişim görüşünün desteklendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the role of Universal Grammar in second language acquisition. The investigation is carried out in view of the three positions existent in the literature with respect to the type of access second language (L2) learners have to Universal Grammar in second language acquisition: direct access, indirect access, and no access positions. In order to determine whether adult L2 learners have access to UG, learners whose first language (L 1) parameter values match those of L2 and learners whose L 1 has different values of the parameters than L2 have been tested. In the experiments, the pro-drop parameter and the parameter of head direction have been investigated. At the outset of the investigation, it was predicted that the Japanese speaking group would outperform the English speaking group since the values of the parameters of the former language match those of Turkish while values of the parameters of the latter do not. Both groups performed similarly in the / pro-drop parameter/This was assumed in Hypothesis 2 which holds that the English speaking group will not have difficulties in resetting the non-pro-drop value to the pro-drop value since the pro-drop value is considered to be the unmarked one. The head direction parameter was investigated by using grammaticality judgment and production tests. The Japanese speaking group performed clearly better than the English speaking in both of tests giving support to the indirect access position to UG. In sum, the results of the experiments, in particular the results of the head direction test, support the indirect access position.