The dialect of Pazar Laz and its case system
Pazar Lazca'sı ve bu lehçede adların durum ekleri
- Tez No: 368596
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER E. TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Pazar ilçesinde konuşulan Lazca'nm Pazar lehçesinin, ses-bilim, biçim-bilim ve söz-dizim özellikleri ortaya çıkartmayı amaçlayan yapısal incelemesidir. Bu çalışmanın odak noktasını Pazar Lazcasındaki zengin bükümsel yapı, özellikle uyum ve çekim ekleri oluşturmaktadır. Pazar Lazcası (PL ) diğer güney Kafkas dilleriyle benzer sesler ( e.g: gırtlak duraklı sesler )içermekle birlikte ünsüz sayısı onlardan oldukça azdır. Sesbirim dizge bilgisi açısından kelime başlarında bulunan ünsüz kümeleri ençok 4 ünsüzden oluşmaktadır. PL bağlantılı biçim bilimsel özellikler göstermekte olup, hem ön- hemde sonekler kullanılmaktadır. Lazca adlann durum ekleri açısından zengin bir dil olup 9 durum eki vardır. Bunlardan yönelme durum eki ( dative) ile kalma durum eki (locative) eşseslidirler. PL eş-işlevsel (ergative) bir dil olup, ergatif dillerin en belirgin özelliğini taşımaktadır, yani geçişsiz eylemlerin tek öznesi ile, geçişli eylemlerin nesneleri aynı durum ekini (yalın) alırlar. Ergatif durum eki ise geçişli eylemlerin öznelerinin aldığı durum ekidir. Bunun yanında Pazar lehçesinde ayrık eş işlevsellik özelliklerinede rastlanmaktadır. Bazı geçişsiz eylemlerin öznelerinin, beklendiği üzere yalın durum eki ile değil, ergatif durum eki ile belirtilmesi gerekir. Eylem üzerinde belirtililen uyum sisteminde sözeylem katılımı birincil derecede önemlidir. Sözeylem katılımcıları, yani konuşucu (1.şahıs) ve dinleyici ( 2.şahıs) uyum önekleri şeklinde eylem üzerinde belirtilmektedir. Öğelerin eden (agent) ya da etkilenen (patient) olmasına bağlı olarak 2 farklı uyum dizgesi vardır. Zaman, görünüş ve tekil-çoğul uyumu ise eylem üzerinde sonekler aracılığı ile belirtilirler. Bazı zamanlarda ayrı olmakla birlikte zaman ekleri genellikle tekil-çoğul uyumunu da gösteren karmaşık soneklerdir.
Özet (Çeviri)
This study, based on data collected from native speakers,is a structural analysis of the phonology, morphology and syntax of the Pazar dialect ofLaz spoken in Pazar in Eastern Black Sea Region in Turkey. The main focus of the study is on its rich inflectional system, in particular its agreement system and morphological cases. Pazar Laz displays several properties that are parallel to other south Caucasian languages. However there are also striking differences. PL, like other Caucasian languages has ejectives but has fewer consonant phonemes. Initial consonant clusters in PL are noteworty as it allows up to 4 consonants. Pazar Laz exhibits agglutinative morphology with the major affixation processes realised in the form of prefixation and suffixation. Case system of Pazar Laz is very rich and nouns are inflected for number and case. There are altogether 9 cases, two of which ( dative and locative) are homophonous. Laz is an ergative language. That is, the agents of intransitive verbs and patients of transitive verbs have the same case endings, whereas the agent argument of transitive verbs has a distinctive case ending. However In PL the phenomenon, split ergativity is also observed. That is, some intransitive verbs assign ergative case to their agent arguments, not absolutive case as expected in ergative systems. Participation in the speech act plays the primary role in the agreement system, that is the speaker and hearer ( 1 st and 2nd persons) are expressed on the verb in the form of an agreement prefix. 3rd person, on the other hand is marked on the verb in the form of a suffix, for the most part on the tense suffix. In PL there are two sets of agreement markers which denote agent and patient arguments as long as they are speech act participants. Tense, aspect and number agreement, on the other hand, are expressed in the form of suffixes which are complex suffixes which indicate all these categories.