Eskipazar ağzı
Eskipazar dialect
- Tez No: 294129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DURSUN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Türkiye Türkçesi ağızları üzerine yapılan çalışmalar 1867'li yıllara dayanmak-tadır. İlk etapta Yabancı Türkologlar tarafından araştırılan Türkiye Türkçesi ağızları, 1940'lı yıllara gelindiğinde yerli araştırmacıların çalışmalarıyla gün yüzüne çıkmıştır. Daha verimli olan bu yerli araştırmacılar döneminden günümüze kadar kayda değer çalışmalar yapılmıştır. Ancak henüz birçok bölgede ağız araştırması yapılmamıştır. Ağız araştırması yapılmamış, derlenmeyi bekleyen ilçelerimizden biri de Es-kipazar'dır. Zengin bir tarihî geçmişe sahip olan Eskipazar'ı, özellikle dil verilerini ortaya koymak için araştırma sahamız olarak belirledik. Kısa aralıklarla ulaşabildi-ğimiz her köye giderek derleme çalışmalarında bulunduk. Bu çalışmada Karabük iline bağlı Eskipazar ilçesinin ağız (dialect) çalışması yapılmıştır. İlk önce ilçenin her köyüne gidilip derleme çalışması yapılmıştır. Derleme çalışmaları transliterasyon işaretleriyle deşifre edildikten sonra ses bilgisi ve şekil bilgisi incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies on the Turkey Lyrics dialects based on the years of 1867. At first, Turkey Lyrics dialects researched by foreign turkologists has found with studies of local researchers in then the period of 1940 reached. Remarkable studies have been done by local researchers which were more efficient from their period to the present day. However, in many regions, research on local dialect has not been done yet. One of the town waiting to be collected and its research on local dialect has not been done is Eskipazar. Since Eskipazar has a rich historical past, we especially chose it as study area for introducing its language data. We did compilation works at the villag-es which could go at short intervals. In that paper, the study of local dialect of Eski-pazar, which is a part of Karabük province, has been done. At first step, a compila-tion work has been done by visiting each village of the town. After the compilation works being revealed by the translation signs, the research of sound and shape know-ledge has been done.