Finiteness and complementation patterns in pazar Laz
Pazar Lazcası'nda çekimlilik ve yan tümce yapıları
- Tez No: 257199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BALKIZ ÖZTÜRK BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma Lazca'nın bir diyalekti olan Pazar Lazcası'ndaki çekimli/çekimsiz tümcelerin özelliklerini araştırmaktadır. Çekimlilik; literatürde farklı biçimlerde ele alınmıştır; yalın hal ve zaman eklerinin (Chomsky, 1973), kişi uyum eklerinin (George ve Kornfilt, 1981) ve/yada kip eklerinin bulunmasıyla (Aygen, 2002) edimbilimsel bir kavram olarak (Kalinina ve Sumbatova, 2007) açıklanmış ve TÖ (Tamlayan Öbeği) ve ZÖ (Zaman Öbeği) yapılarının bulunmasıyla eşleştirilen yapısal bir kavram olarak tanımlanmıştır. (Adger, 2007).Pazar Lazcası'nda biri Türkçe'den geçmiş olan çekimsiz masdar yapısı olmak üzere yüklemcil bir çekirdeği olan 4 çeşit yan tümce yapısına rastlanmıştır. Bu yapılar incelenerek Lazca'daki çekimlilik kavramının nasıl tanımlanabileceğine bakılmıştır. Adger (2007)'den hareketle, Pazar Lazcası'nda çekimlilik/çekimsizlik durumunun tümcedeki TÖ, ZÖ, eÖ (küçük eylem öbeği) ve EÖ (Eylem Öbeği) düzeylerinin olup olmamasıyla tanımlanabileceği gösterilmiştir ve TÖ ve ZÖ düzeyleri olmayan tümcelerin çekimli olamayacağı öne sürülmüştür. Pazar Lazcası'nda çekimlilik durumunun belirleyicisi olarak birleşik bir Zaman öbeği olduğu ve zaman bilgisi olmayan tümcelerin TÖ ve ZÖ düzeylerine sahip olmadığı bulunmuştur.Kafkas dillerinde genel olarak çekimsiz masdar yapılarının olmadığı gerçeğinden yola çıkarak (Vamling, 1989),Pazar Lazcası'na Türkçe'den geçmiş olan masdar yapıları çerçevesinde, bu dildeki denetim yapılarına bakılmıştır. Pazar Lazcası'nda gerçek denetim yapılarının bulunmadığı ve eylemin üzerindeki uyum eklerinin denetleyeni belirlediği gösterilmiştir.Sonuç olarak, çekimliliğin dolaylı sonuçlarından biri olarak, yalnızca çekimli tümcelerde bulunabilen ergatif halin Pazar Lazcası'ndaki özellikleri araştırılmıştır. Pazar Lazcası'ndaki hal ekleri ve anlamsal roller arasında birebir bir örtüşme olmasına rağmen, Pazar Lazcası'nda ergatif halin anlamsal bir halden daha çok yapısal bir hal eki olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the nature of (non-)finite clauses in Pazar Laz, a dialect of Laz language. Finiteness has been defined as a morpho-syntactic phenomenon which is associated with the presence of nominative case, tense (Chomsky, 1973), agreement (George&Kornfilt, 1981), and/or mood&modality (Aygen, 2001); as a pragmatic issue (Kalinina&Sumbatova, 2007); and as a structural phenomenon which ensures the presence of some syntactic levels (i.e. CP and TP etc. by Rizzi, 1997; Adger, 2007).The basic claim in this thesis is that Pazar Laz has developed a non-finite infinitival clause as a result of close contact with Turkish. Following this, we found out 4 types of complementation patterns with predicative core. These patterns include the structure which we claimed to be borrowed from Turkish. We looked at finiteness properties of these complementation patterns and tried to find out finiteness indicator in Pazar Laz. Following Adger (2007), we claimed that (non-) finiteness is determined via truncated levels including CP,TP,vP,VP; and clauses without CP and TP level can not be finite. Following this discussion, we found out that in Pazar Laz a fused T(ense) head is the main indicator of finiteness in Pazar Laz, and showed that tenseless clauses do not have CP and TP levels.An investigation of a borrowed infinitival clause in Pazar Laz led us to look at control issue in such a language (as there is not non-finite infinitival clauses in Caucasian languages following the discussion in Vamling, 1989). We found that in Pazar Laz there are not true control structures and the presence of agreement on the embedded verbal core shows the controller which is a pro.Finally, as an indirect indicator of finiteness, we find it necessary to analyze the nature of ergative case in Pazar Laz. Although there is one to one correspondence between the case and thematic role of the NPs/DPs, we showed evidence that ergative case is more like a structural case in Pazar Laz.