The transformation of the socialist left in Turkey: A case study on the Pluralism of ÖDP, Liberty and Solidarity Party
Türkiye sosyalist solunun dönüşümü: Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin çoğulculuğu üzerine
  1. Tez No: 368607
  2. Yazar: AYŞE BANU BARGU HASTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, Türkiye sosyalist solunun 1980'li yıllardan itibaren geçirdiği dönüşümü konu almaktadır. Sosyalist sol, küresel ve ülkeye özgü güçler bileşiminin etkileriyle marjinalleşmiştir. Neo-liberalizm, küreselleşme, Doğu Bloku'nun çöküşü, yeni sosyal hareketlerin ortaya çıkışı ve postmodern yaklaşımların gelişimiyle dünya konjonktürü büyük ölçüde değişmiştir. Türkiye'de ise, askeri darbe, ekonomik gelişim modelindeki değişiklik ve solun bir depolitizasyon programıyla bastırılması soldaki erozyonu arttırmıştır. Bu marjinalleşmeyle beraber, sosyalist solun bir kısmı, politika yapma biçimleri, parti yapısı ve ideolojik yönelimler açısından kapsamlı bir değişiklik geçirmiştir. Bu çalışma, sosyalist soldaki bu değişimin en belirgin örneği olan Özgürlük ve Dayamşma Partisi (ÖDP) üzerinde yoğunlaşmış, ÖDP Parti Meclisi üyelerinden derinlemesine mülakat yöntemiyle bilgi toplanmıştır. Yasallaşma ve çoğullaşma yönelimleri ve sosyalist teoriye daha özgürlükçü yaklaşımların gelişimi, ÖDP'nin farklı sosyalist gruplar, yeni sosyal hareketler ve solcu bireylerin oldukça hassas bir birlik içinde bir arada varolmasını korumak için benimsediği çoğulculuk ilkesinde ifadelerini bulmaktadır. Bu ilke, ÖDP'nin teorik konumlanışmı, yapı ve pratiğini etkileyen en temel unsur haline gelmiştir. Bu çalışmada, parti güçleri arasında varolan içsel gerilimin, teorik köklerini Marksizm'in değişik okunuşlarından alan iki farklı çoğulculuk algılanışının varoluşu ve bunlar arasındaki iktidar mücadelesinden kaynaklandığı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the transformation of the socialist left in Turkey since the 1980s. The socialist left has been marginalized, due to the effects of a combination of global and country-specific forces. Neo-liberalism, globalization, the fall of the Eastern Bloc, the emergence of new social movements and the proliferation of postmodernist approaches have altered the world context to a great extent. The military coup d'etat, the change of the model of economic development in Turkey and the repression of the left with a de-politicization program have furthered the erosion on behalf of the left. However, marginalization has not led to extinction. Instead, a part of the socialist left has undergone substantive change in terms of methods of political conduct, party structure and ideological orientation. This study focuses on ODP as a representative of the changes in the socialist left, through in-depth interviews conducted with members of the party assembly. The trends of legalization, pluralization and the development of more libertarian approaches to socialist theory find their expression in the pluralism principle that ODP has adopted to protect the coexistence of different socialist groups, new social movements and leftist individuals in a rather fragile union. This principle has become the basic attribute influencing ODP's theoretical position, structure and practice. This study argues that the internal tension amongst the party forces is the result of the presence of two different perceptions of the pluralism principle, each of which derive their theoretical roots from different readings of Marxism and their competition for power.