Resiliency of social partnership: The German case
Sosyal ortaklık'ın kalıcılığı: Almanya örneği
- Tez No: 368608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma, sosyal ortaklığın“istikrar”ve“esnerlik”in bir arada bulunabilmesini gerçeklediği, bu sayede de varolan düzenleme tarzının krizi ve Almanya'nın birleşmesi ile gelen sorunlar karşısında hala varlığını sürdürdüğü ve hala başarılı olduğu hipotezini incelemektedir. Sosyal ortaklık kavramı, pazar ekonomisinin düzenlenmesinde kullanılabilecek bir çerçeve olarak tanımlanabilir ve Almanya'da alternatif bir kapitalism modelinin organize edilebilmesini sağlamıştır. Sosyal ortaklık, Alman pazar ekonomisinin karakteristik bir özelliği ve karakeristik bir ulusal kurum olduğu için, bu çalışmada tarih ve çevre bağlantılı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Konuyla ilgi ikincil kaynakların yam sıra, araştırma enstitüleri, hükümet, sendikalar ve işveren örgütlerine ait sirkülerler, raporlar, çalışmalar, Internet bilgi bankaları ve ayrıca dergi ve gazeteler gibi çeşitli kaynaklardan yararlanılmıştır. Araştırma süresince görülmüştür ki, sosyal ortaklık hala varlığım başarıyla devam ettirmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, sosyal ortaklık kavramı tanımlanıp, dinamikleri tarihsel ve çevresel bağlamda açıklanırken, bu ortaklığın sadece varlığını ve şeklini koruduğunu göstermenin yam sıra, arkasındaki nedenler de aranmıştır. Görülmüştür ki, bu çatı“istikrar”ve“esnerlik”i bir arada bulundurmaktadır. 1990larda ortaya çıkan sorunlar göz önüne alınarak yapılan analizde de, istikrar ve esnerliğin bir arada varoluşunun bu on yıl boyunca da süregeldiği görülmüştür. Sonuç olarak, eldeki bulgular sosyal ortaklığın düzenleme tarzının krizi ve Almanya'nın birleşmesi dolayısıyla orta çıkan açmazlarla başa çıkacak derecede oturmuş ve esnek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the argument that social partnership, due to its ability to realise the coexistence of 'stability' and 'flexibility', has been resilient-still exists and is still successful--despite the challenges brought by the crisis of the mode of regulation and by the unification of Germany. The concept can be defmed as a framework for the regulation of a market economy, and has been successful in Germany in realising an alternative mode of organising capitalism. Since social partnership is a distinctive feature of the German social market economy and a distinctive national institution, here, a historical contextual analysis has been conducted. Besides secondary resources related to the issue, various accounts are also utilised, such as newsletters, reports, studies, internet databases of research institutes, government, labour unions and employers' associations, and also magazines and newspapers. Throughout the research, it is seen that social partnership still exits and is still successful. As social partnership is defmed and its dynamics are examined historically and contextually, other than just trying to show its resiliency, the reasons behind this are sought. It is seen that the framework contains both stability and flexibility. This coexistence is then analysed with respect to the challenges of the 1990s, and the research revealed the continuity of the coexistence of stability and flexibility throughout the decade. In sum, the fmdings show that social partnership was stable and flexible enough to cope with the challenges brought by the crisis of the mode of regulation and by the Unification, and these have led to its resiliency.