A memory illusion in twins autobiographical memories
- Tez No: 368610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
İllüzyonlu anılar bir olayı kimin yaşadığını hatırlayamamak ya da başkasının yaşadığı olayı kendi yaşarmış gibi hatırlamak olarak tanımlanabilir. Bu araştırmada tek yumurta ikizleri otobiografik belleklerinin doğruluğu açısından kardeşlerle karşılaştırmıştır. Araştırma yüzyüze görüşme yöntemiyle yapılmış, katılımcılardan olayları kısaca anlattıktan sonra ilgili sorulara yanıt vermeleri istenmiştir. Katılımcıların yaşları 18-43 arasında değişmekte ve araştırmada 15 çift tek yumurta ikizi ve 15 çift kardeş katılımcı bulunmaktadır. Sonuçlar illüzyonlu anıların tek yumurta ikizlerinde kardeşlere göre daha fazla görüldüğünü ve bu tür anılarda ikizin/kardeşin, aile bireylerinin veya arkadaşların olaya tanık olma olasılığının kişisel ve diğer kardeşe ait anılara göre daha fazla olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda bu tür anıların daha küçük yaşlara ait ve daha eski anılar olduğu görülmüştür. Kişisel anılar illüzyonlu anılara göre daha yeni, daha fazla ve daha ayrıntılı konuşulmuş, daha fazla insana anlatılmış, zihinde daha ayrıntılı canlanan anılardır. Karıştırılan anı sayısı duygusal tepkideki benzerlik ile pozitif korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Illusioned memories refer to not remembering who_experienced a specific event or remembering ~mother person's memory as a personal one. In the present study identical twins were compared with siblings in terms of the accuracy of their autobiographical memories. Face to face interviews were conducted in which the participants were asked to briefly describe events and answer questions about them. The participants were aged between 18- 43 and there were 15 pairs of identical twins and 15 pairs of siblings in the study. The results revealed that identical twins in comparison to siblings, were more likely to have illusioned memories and that these memories were more likely to be witnessed by the other twin/sibling, family members or friends compared to personal memories or memories of the other twin. These memories were also experienced at an earlier age and were older memories than the others. Personal memories were more recent, higher in detail, imagery, frequency and the number of people the memory is communicated to compared to iIIusioned memories. Number of illusioned memories correlated positively and significantly with similarity of emotional reaction between pairs of participants.