Procedural justice and its effects on trust in supervisor, organizational commitment and work performance
Uygulamaya ilişkin adaletin iş performansı, örgütsel bağlılık ve yöneticiye güven üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 368611
  2. Yazar: BÜLENT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı organizasyonlardaki uygulamaların adil olup olmadığının (adil sürecin) bireylerin iş performansı, çalıştıkları örgüte bağlılıkları ve yöneticilerine güven üzerindeki etkisini incelemektir. Bununla beraber kollektif değerlere sahip olma ile uygulamaların adil olarak algılanması arasında bir ilişki olup olmadığı da incelenmiştir. Uygulamaya ilşkin adalet (Adil süreç) insanların sistem ya da kurumsal özellikler ile karar verme süreçlerinin ne kadar adil olduğuna ilişkin değerlendirmesidir. Araştırmada karar verme ve diğer süreçleri adil olarak algılayan bireylerin, iş performanslarının, çalıştıkları örgüte olan bağlılıklarının, ve yöneticilerine olan güvenlerinin daha yüksek olacağı öngörülmüştür. Ayrıca kollektif değerlere daha fazla önem veren bireylerin çalıştıkları örgütteki süreci daha adil olarak algılayacakları hipotez edilmiştir. Araştırmaya, iki bankanın 282 çalışanı katılmıştır. Bulgular, uygulamaların adil olduğunu düşünen bireylerin çalıştıkları örgüte daha bağlı olduğunu, yöneticilerine daha fazla güvendiklerini göstermiştir. Ancak sonuçlar, sürecin adil olarak algılanması ile iş performansı arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. Kollektif değerlere daha fazla önem veren bireylerin uygulamaları daha adil olarak algıladığı görülmüttür. Araştırma bulguları bu çalışmaya dahil edilen değişkenler arası ilişkiyi açıklayan bir model ile özetlenmiştir. Sonuçlar bu model çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of procedural justice on work performance, organizational commitment and trust in supervisor. In addition, the effect of collectivism on procedural justice is examined. Procedural justice focuses on how people evaluate the fairness of social decision making procedures and system or institutional characteristics (Lind & Tyler, 1988). According to procedural justice hypotheses, individuals who perceive decision making and other procedures as just will have higher levels of work performance, organizational commitment, and trust in supervisor. The sample was drawn from two banks. The questionnaire was administered to a total of 282 bank employees. Participants completed the procedural justice scale, the trust in supervisor scale, the organizational commitment scale, the perceived work performance scale, and the individualism-collectivism scale. As hypothesized, procedural justice was found to be significantly correlated to organizational commitment and trust in supervisor. However, results did not show a relationship between procedural justice and work performance. As predicted, collectivism was found to be correlated with procedural justice. That is, individuals who hold collectivistic values tend to think that they are treated fairly. The results were summarized by a path model of the relationships between these variables. The findings are discussed on the basis of this explanatory model.