An investigation of sexual attitudes and behaviors of Turkish university students considering gender differences in a cultural context
Türk üniversite öğrencilerinin cinsel tutum ve davranışlarının bir incelemesi: Cinsiyet farklılıklarına kültürel bir bakış
  1. Tez No: 368609
  2. Yazar: DUYSAL AŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada Türk üniversite öğrencilerinin cinsel tutum ve davranışları bir çok yakın ve uzak etken göze alınarak incelenmiştir. Türkiye'de üç değişik şehirde (İstanbul, Eskişehir, Kütahya) bulunan üç üniversitedeki toplam 559 öğrenciye anket uygulaması yapılmıştır. Anketlerde, öğrencinin bekaret durumu, ilk cinsel ilişkisi, cinselliğe yaklaşımı, pornografi kullanımı, geleneksel çifte standartların benimsenmesi ve cinsellik konusunda anne-baba tutumuyla ilgili sorular sorulmuştur. Buna ek olarak, erkek öğrenciler erkek rolleriyle ilgili bir soru formu (Levant et al., 1992) doldurmuşlardır. Sonuçlara göre, bir çok yakın ve uzak etkenin değişen şekilde ve derecede cinsel tutum ve davranışlar üzerinde etkileri görülmüştür. En temel etkenlerin başında batılılaşma ve geleneksellik, anne ya da babanın cinsellik konusundaki baskıcı tavrı gelmekte, ayrıca erkek rollerinin de uzak ve yakın etkenler arasında bir aracı etken olarak var olduğu görülmektedir. Sonuçlar, genel anlamda erkek-kadm ilişkileri ve özel anlamda da erkek psikolojisi açısından bulguların önemi düşünülerek tartışılmıştır. Bu tartışmanın sonucunda toplumsal anlamda bir değişimin gerektiği ve bu değişimin de ilk başta anne-babalarla başlaması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sexual attitudes and behaviors of Turkish University students were explored considering many influential agents both at the distal and proximal levels. 559 Turkish university students from three universities located in three cities (tstanbul, Eski~ehir, and Kiitahya) completed the questionnaires which assessed their virginity status, first intercourse, permissiveness, pornography usage, endorsement of the traditional sexual double standards and parental attitudes about sexuality. In addition, male students completed the male role norm inventory by Levant et al. (1992). Results indicated many effects of the proximal and distal variables differing in order of importance and in terms of their influential power from one sexual attitudelbehavior to another. Among the major effects of those variables were Westernization and traditionality, parent's restrictive attitude about sexuality and male role norms acting as a mediator variable in between the distal and proximal variables. The findings are discussed in terms of their importance for the female and male relationships in general and male psychology in particular; resulting in suggestion of a change that needs to be made at the societal level through the most important socializing agents: The parents.