The new configurations Islam in contemporary Turkey: The case of Yaşar Nuri Öztürk
İslam'ın Türkiye'deki Yeni Görünümleri: Yaşar Nuri Öztürk Örneği
  1. Tez No: 368615
  2. Yazar: AYŞE ESRA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÖLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma Türkiye'de modernlik, İslam ve laikliğin oluşturduğu yeni bileşim ve dönüşümler üzerine yoğunlaşmakta ve bu dönüşümleri popüler bir ilahiyatçının, Yaşar Nuri Öztürk'ün gündeme getirdiği ve sebep olduğu tartışmaları analiz ederek anlamaya çalışmaktadır. Çalışma metin analizi üzerine inşa edilmiştir. Söz konusu tartışmaların analizi modernlik ve İslam bileşimine dair tarihsel bir derinlik ve sürekliliğin varlığına işaret ederken günümüzde modernlikle ve laiklikle varolmaya çalışan yeni İslami anlayışların, yaşam tarzlarının ve yeni Müslüman profillerinin oluşum süreçlerine tanıklık etmektedir. Çalışmada bu sürecin milliyetçilik olgusuyla, kadın konusuyla ve Türkiye'de dine ait kültürel kod ve kavramlarla olan ilişkisinin derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work the aim is to explore the new relationships and combinations between Islam, secularism and modernity figuring in the appeal and popularity of a modern theologian, Yaşar Nuri Ozturk. His popularity at a point in time and the discussions centring around him can be used as a reference point to analyse different layers of religious life and its interplay with truXiemity in Turkey. The work is built upon text analysis. Th~ analysis of these discuSsions both point to a historical continuity and testify to the emergence of new Muslim profiles aloog with new approaches in Islam that seek to coexist and co~bit with modernity and modem-·Iifl}. preferen«es. The interrelatedness of this process with nationalism, popular cuJtt.rt'e am:t Womeft'S position in Islam forms the backbone of this work.