The effects of facial attractiveness and financial resources on extra pair relationship decisions
  1. Tez No: 368614
  2. Yazar: REYHAN TURANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İlişki-dışı deneyimleri açıklamak için İyi Genler Teorisi veya Cinsel Stratejiler Teorisi kullanılabilir. İyi Genler Teorisine göre ilişki-dışı eşin sadece yüz çekiciliğinin ilişki-dışı deneyim yaşama istekliliğini etkilemesi beklenir. Cinsel Stratejiler Teorisi'ne göre ise yüz çekiciliğinin yanısıra ilişki-dışı eşin sahip olduğu maddi kaynakların da isteklilik üzerinde etkili olması beklenir. Bu çalışmadaki ana denence şudur: İlişki-dışı deneyimler yaşama istekliliği ilişki-dışı eşin yüz çekiciliği tarafından etkilenecektir ve eşin maddi kaynaklarının bu isteklilik üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Kadın ve erkek katılımcılara değişik derecede yüz çekiciliği ve maddi kaynakları olan karşı cins ilişki-içi ve ilişki-dışı eşlerinin fotoğrafları ve tanımları sunulmuştur. Katılımcılar bu fotoğraf ve tanımlan inceledikten sonra ilişki-içi eşle hala beraberken ilişki-dışı eşle bir deneyim yaşama olasılıklarını belirtmişlerdir. Bulunan sonuçlar yüz çekiciliğinin ve maddi kaynakların hem kadınların hem de erkeklerin ilişki-dışı deneyim yaşama istekliliğini etkilediğini göstermiştir. Genel olarak erkeklerin ilişki-dışı deneyim yaşama istekliliğinin kadinlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmanın bulguları iki teorinin ışığında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Good Genes Theory and Sexual Strategies Theory make different predictions regarding the effects of the extra-pair mate's facial attractiveness and financial resources. Good Genes Theory hypothesizes that decisions to have extra-pair relationships will be influenced by facial attractiveness only whereas Sexual Strategies Theory expects willingness to have extra-pair relationships to be affected by financial resources in addition to facial attractiveness. In this research, it was expected that the facial attractiveness and not the financial resources of the extra-pair mate would influence willingness. Male and female university students were presented with pictures and short descriptions of opposite sex in-pair and extra-pair mates varying in prerated facial attractiveness and financial resources. Participants reported their willingness to enter extra-pair relationships with potential extra-pair mates while still being in a relationship with portrayed in-pair mates. Decisions to have extra-pair relationships were influenced, for both sexes, by the facial attractiveness and the financial resources of the extra-pair mate. And these two variables interacted for both males and females. Overall, males were more willing to have extra-pair relationships than females. In addition, although not significantly, the facial attractiveness of the inpair mate affected willingness. As the facial attractiveness of the in-pair mate increased, willingness to have extra-pair relationships decreased. Both Good Genes Theory and Sexual Strategies Theory can explain these results.