Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın eserlerinin popüler edebiyat teorisiyle incelenmesi
Analysis of Hüseyin Rahmi Gürpınar's works within the framework of the theory of popular literature
- Tez No: 368617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Popüler edebiyat, kitle kültürü kavramının gelişmesiyle beraber gündeme gelen bir teori. Bu teorinin arkasında Batı Avrupalı ve Amerikan dünya görüşleri var. Özellikle 60'lardan sonra giderek gelişen popüler edebiyat teorisi modern edebiyatın üretim ve tüketim süreçlerinin anlaşılmasına büyük katkılar sunmaktadır. Yaratıcılıktan çok otomasyonun öne çıktığı popüler eserlerin gönderme yaptıkları toplumsal kesimlerin özelliklerinin ortaya konulmasına da yardımcı olabilecek bir içeriğe sahip. Bu çalışmada öncelikle popüler edebiyat genel hatlarıyla tanıtılmaktadır. Ardından Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın edebiyata bakışı ve eleştirmenlerin onun eserleri hakkındaki görüşleri aktarılarak yazarın edebi söylemi tanımlanmaya çalışılmaktadır. Sonra Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın bazı romanları bu teori yardımıyla çözümlenmekte ve onun eserlerinin popüler edebiyat kavramı içerisinde değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Popular literature is a theory that has emerged as the concept of mass culture has developed. West European and American weltanshauungs underlies this theory. As it gradually developed, especially after the sixties, the' theory has offered significant contributions in the apprehension of the production and consumption patterns of modem literature. Its content also helps to reveal the characteristics of social classes, that the popular works, which involve automation rather than creativity, refer. In this study, first the main traits of popular literature are delineated. What follows is an attemp to define Hiiseyin Rahmi Giirpmar's literary discourse by way of studying his understanding of literature and citing the critics' opinion of his works. Afterwards, some of Giirpmar's novels are analyzed in the light of this theory. The study ends with the conclusion that popular literature provides a convenient conceptual framework for the evaluation of his oeuvre.