Ottoman artillery and warfare in the eighteenth century
Onsekizinci yüzyılda Osmanlı topçuluğu ve savaşımı
  1. Tez No: 368640
  2. Yazar: KAHRAMAN ŞAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM DERİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu tez onsekizinci yüzyılda Osmanlı topçuluğunun durumunu ve Osmanlı savaşımını karşılaştırmalı bir yaklaşımla birinci el kaynaklara -anı, risale ve arşiv kaynaklan- ve konuyla ilgili olan ikinci el kaynaklara müracaat ederek inceleme çabasıdır. Ateşli silahlar teknolojisinin Erken Modern Çağ Avrııpasf ndaki gelişiminin yeniden incelenmesi bu dönemde teknolojik gelişmenin şaşırtıcı düzeyde yavaş olduğunu ifşa eder; ve Osmanlı askeri teknolojisinin yeni bir değerlendirmesi Osmanlıların bu dönemde askeri teknolojide geri kalmadıklarını tartışır. Hem Avrupa devletleri hem de Osmanlı İmparatorluğu asker toplama sistemlerini gönüllü askerlikten mecburi askerlik sistemine dönüştürüyorlardı, her ne kadar bu geçiş Osmanlılıarda daha yavaş olsa da. Benzerlikler iaşe, mobilizasyon ve en önemlisi de bütün erken modern devletlerin paylaştığı büyük stratejide, savaş yoluyla iç ve dış şiddeti kontrol etmede aranmalıdır. Farklılıklar ise strateji ve taktik alanda aranmalıdır. Gelgelelim bu farklılıklar Osmanlı ordusunun geri kalmışlığına değil Avrupa ovalarıyla Balkan havzasının sahip olduğu değişik jeopolitik şartlara bağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to study the state of the Ottoman artillery and warfare in the eighteenth century in a comparative approach with reference to primary sources - memo ires, treatises and archival sources- and second-hand literature on the subject matter. A review of the development of the fire-arms technology in Europe in the Early Modern Period reveals that the technological progress was astonishingly slow and a re-evaluation of the Ottoman military technology discusses that the Ottomans did not lag behind in military technology in the period. Both the European states and the Ottoman Empire were transforming their recruitment system from voluntary recruitment to conscription, though the transition was slower in the Ottoman Empire. Similarities should be sought in mobilisation, provisioning and most important of all in the grand strategy of all early modern states for controlling the internal and external violence through wars. As to differences, they should be looked for in the sphere of strategy and tactics. These differences, nevertheless, should not be attributed to the backwardness of the Ottoman military but to the diverse' geopolitical conditions between the European plains and the Danubian basin,