Biogeography of bent-wing bat complex (Miniopterus schreibersii) (Chiroptera:Vespertilionidae) in Asia minor as inferred from ecological niche modelling predictions
Anadolu'da ekolojik niş modellemesi kullanarak uzun kanatlı çöl yarasası'nın (Miniopterus schreibersii) (Chiroptera:Vespertilionidae) biyocoğrafyasının incelenmesi
  1. Tez No: 368641
  2. Yazar: ELİF İÇAĞASIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDRZEJ FURMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde ekolojik niş modellemesi kullanılarak morfolojik olarak benzer ama genetik olarak farklı olan Miniopterus schreibersii schreibersii ve M. s. pallidus türlerinin,Anadolu'daki ve Trakya'daki dağılımlarını etkileyen faktörler saptanmıştır. Ek olarak,geçmiş ve gelecek iklim koşullarına projeksiyonlar yapılmıştır. Simdiki zaman tahminleri M. s. schreibersii ve M. s. pallidus'un allopatrik yalıtımından sorumlu değişkenlerin belirlenmesi amacıyla, geçmiş zaman tahminleri (Son Buzul Maksimum) bu taksonların filocoğrafyasına ilişkin ipuçları sağlamak amacıyla, gelecek zaman tahminleri küresel ısınmaya karşı türlerin hassasiyetini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Sonuçlar M. s. pallidus'un M. s. schreibersii'ye kıyasla çok daha geniş iklim koşullarından faydalanabildiğini önermektedir. Geçmiş zaman projeksiyonları, bu iki türün Son Buzul Maksimum dönemini, M. s. schreibersii'nin Trakya'da ve güney Anadolu'da, M. s.pallidus'un Hazar Denizi'nin güney kıyılarında olmak üzere farklı barınaklarda geçirdiklerini savunan önceki önermeleri desteklemektedir. Küresel ısınma senaryolarında, M. s. schreibersii'nin dağılımı hızla daralırken, M. s. pallidus'un dağılımı öncekinin yerini alarak genişlemektedir. Şimdiki zaman projeksiyonlarının dışındaki projeksiyonlardamodellerin ayırtedebilme kapasitesini ölçmek mümkün olmadığından, türe özgü nitelikler ve modelin aktarılabilirliği, dağılımı bilinen yerlere projeksiyonlar yapılarak değerlendirilmiştir. Miniopterus s. schreibersii dağılımı Avrupa'daki bilinen dağılımla kıyaslanmıştır. Miniopterus s. pallidus dağılımı, literatürdeki Son Buzul Maksimum dönemi dağılımı ile kıyaslanmıştır. Tipik olarak, gelecek zaman projeksiyonları için aday olan modeler, yüksek AUC değerlerine sahip olmalarına göre seçilirler, fakat M. s. schreibersii ile yapılan projeksiyonlar, yüksek AUC değerlerinin her zaman başarılı projeksiyonlar için doğru gösterge olamadığını göstermiştir. Bu yüzden, gelecek ve geçmiş zaman projeksiyonlarının sonuçları her zaman çok dikkat ederek yorumlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ecological niche modelling is used to analyze factors, which affect thecurrent distributions of two morphologically similar, but genetically distinct species;Miniopterus schreibersii schreibersii and M. s. pallidus in Asia Minor and Thrace. Inaddition, projections are done for the past and future climatic conditions. The currentpredictions intend to help to determine variables responsible for the allopatry of M. s.schreibersii and M. s. pallidus, the projections to the past (the Last Glacial Maximum) aimto provide hints regarding phylogeography of these taxa, and projections to the futureintend to assess their vulnerability under the global climate change conditions. The resultssuggest that M. s. pallidus, in comparison to M. s. schreibersii, is capable of utilizing amuch wider range of climatic conditions. The past projections support earlier suggestionsthat these species survived the Last Glacial Maximum in the distinct glacial refugia; M. s.schreibersii in Thrace and southern Anatolia, and M. s. pallidus on the southern coast ofthe Caspian Sea. Under the climate warming scenarios, distribution of M. s. schreibersii israpidly shrinking, while distribution of M. s. pallidus is expanding, replacing the former.As it is not possible to evaluate models' discrimination capacity for other than currentconditions, species-specific properties and models' transferability are assessed byprojections to already known distributions. Miniopterus s. schreibersii distribution iscompared with known distributions in Europe. Miniopterus s. pallidus distribution in theLast Glacial Maximum is compared with literature. Typically, candidate models, which areused in the projections to future climatic conditions, are selected according to their highAUC values. Projections for M. s. schreibersii, however, imply that higher AUC valuesmay not always be a correct indicator for successful projections. Therefore, the future (andthe past) projections outcomes should always be treated with extreme caution.