Tanpınar'ın öykülerinde mekan ve nesnelerin sembol olarak kullanımı
The use of space and objects as symbols in Tanpinar's short stories
- Tez No: 368663
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tanpınar'ın öyküleri, zengin iç ve dış mekân betimlemeleriyle dolu, mekânsal çizimlerin en az olay anlatısı kadar etkin olduğu tasvirsel yönü güçlü metinlerdir. Öykülerde, rüyada, gerçekleşen az sayıda oluşum istisna, mekân çoğu zaman gerçekçi bir çizgide, sembolik açılımlardan uzak bir gözle okunduğu zaman dahi anlatı içinde tutarlılık gösterecek bir biçimde gelişir. Bununla beraber, seçilen mekânlar ve mekânı oluşturan öğeler, öykünün kurgusuyla ilintilendirildiği zaman -ister gerçekçi ister sanal bir oluşumun içinde yer almış olsun- asıl görev ve anlamlarından ayrı, ikincil bir görev yüklenirler/anlam kazanırlar. Bu ikincil görev/anlam, ya öykünün kapalı izleğini deşifre edici ya da açık olan izleği pekiştirici niteliktedir. Bir başka ifadeyle, bu öykülerde mekân, klasik öykü anlayışından farklı olarak kurguyu/ana izleği oluşturan“olay”a zemin yaratmakla kalmaz,“olay”la birlikte bizzat kurguyu/ana izleği oluşturur.
Özet (Çeviri)
This study deals with the short stories of Ahmet Hamdi Tanpmar by focusing on the rich descriptions of space. It argues that these descritions are as important as actual events in Tanpmar's prose fiction in terms of explaining the plots within the stories. Generally speaking, with the exception of a few descriptions within the dreams, the creation of these space is quite realistic. Meanwhile, when the drawing of space, whether realistic or dream-oriented, is connected with the plot, gains an additional function, along with its literary meaning. This additional function is significant in bringing the absract meaning into ligth or reinforsing the concrete meaning of the stories. In other words, the creation of space in these texts creates a place where the action takes places but also the plot with the events. In this regards, it greatly differs from conventional story techniques.