An analysis of the value financial information for internet companies
İnternet şirketleri için finansal bilginin değerine ilişkin bir analiz
- Tez No: 368665
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Internet, toplumsal yaşam ve iş dünyasında yol açtığı dönüşümün tam anlamıyla anlaşılmasından çok önce, sermaye piyasalarında uzun bir süre devam eden abartılı etkisi sayesinde yepyeni bir dönemin başlangıcı olarak algılanmıştır. Internet şirketleri, kısa geçmişleri, geleneksel olmayan mali yapıları ve zayıf kar-zarar tablolarına rağmen hisse senedi piyasalarında olağanüstü performans göstermişler ve bu da araştırmacıları şirketlerin piyasa değerlerinin oluşmasında finansal bilginin önemini sorgulamaya ve finansal olmayan bilgilere, ki en belirgin olanı web trafiği datasıdır, başvurmaya yöneltmiştir. Bu çalışma, Internet şirketlerinin değerlerini büyüme oram, risk, büyüklük ve karlılık gibi finansal bilgilerin bir fonksiyonu olarak modellemektedir. Modelin uygunluğunun stilize bir model kurularak maksimize edilmesi hedefinin yanısıra değişkenler; doğrudan ve destek şirketleri, kar ve zarar açıklayanlar, yükseliş ve düşüş dönemleri, en iyi ve en kötü performans gösterenler ve farklı iş modelleri olan şirketler gibi gruplara ayrılarak da değerlendirilmiştir. Gruplama, bilgideki gürültüyü azaltmış ve aksi takdirde farkına varılamayacak sonuçların saptanmasını sağlamıştır. Çalışmada standart değişkenler kullanılmış ve katkısı olmayan bilgiler lineer regresyon filtreleri ile kısmen elimine edilmiştir. Oluşturulan grupların karşılaştırmalı analizi, Internet şirketlerinin tümüyle yapılan örneklemenin verdiği sonuçlardan sapma göstermektedir. Risk, zarar eden şirketler için değerlemede hesaba katılırken, karın sadece karlı şirketler açısından bir önem arzettiği görülmüştür. En iyi performans gösteren şirketler grubu, gelirlerin önemli bir performans ölçüsü olduğunu göstermiştir. Toplam varlıklar tarafından temsil edilen piyasa değeri ve ölçek-etkisiyle-artan-karlar gibi faktörlerin şirket değerlerine çarpıcı etkileri olduğu saptanmıştır. Beklenilenin aksine, aynı etkinin varhk-benzeri giderler için tartışmasız bir şekilde geçerli olduğu saptanamamıştır. Piyasalar varlık benzeri giderleri sınırlı oranda aktifleştirmektedir. Bu çalışmanın kayda değer bir başka sonucu da araştırma ve geliştirme giderlerinin, yeni bir teknolojik atılım beklentisinin söz konusu olmamasından dolayı, Internet şirketlerinin gelecekteki büyümeleri için vazgeçilmez olmadığıdır. Bunun aksine, büyümeyi sağlayan faktörler daha büyük pazar payı ve gelir artışına yol açan satış, pazarlama ve diğer buna benzer çalışmalar olarak saptanmıştır. Sonuçlar finansal bilginin Internet şirketlerinin piyasa değerlerine etkisinin geleneksel olmayan bir biçimde yüksek olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, finansal olmayan bilginin Internet şirketlerinin değerinin açıklanmasına katkısının kritik olmayabileceği sonucu çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
Internet has been experienced as a new epoch in history for its prolonged hype in the capital markets long before its transforming effect on society and businesses is fully appreciated. Internet companies, despite their short history, unconventional financial structures and poor results, performed phenomenally in the stock markets inducing analysts to question the relevance of financial information and resort to non-financial information, prominently web traffic data, to explain their market values. This study models the market value of Internet companies as a function of financial information such as growth, risk, size, and profitability. Besides the attempt to maximize the model's fit by constructing a stylized model, the comparnes are evaluated in categories; such as direct and support, negative versus positive earnings, boom and bust periods, best and worst performers and business models. Categorization reduces the noise in the data and leads to inferences which would not have been detected otherwise. Standardized variables are used in the analysis and redundant information is partially eliminated through linear regression filters. The comparative analyses of categories show divergences from the full sample. Risk is factored in the assessment of loss making companies while earnings matters only for the profitable ones. The analysis of best performers shows that revenues are significant for performance measurement. Market share and increasing-returns-toscale- effect, proxied as total assets, have a remarkable effect on value. Contrary to expectations, the same does not apply unequivocally to asset-like expenses. The market capitalizes asset-like expenses in a limited way. Another notable conclusion is that research and development is not imperative for the future growth of Internet companies, as another technological breakthrough is not expected. Conversely, growth is anticipated as a result of selling, marketing and other general endevours resulted in increased market share and revenues. Overall, the results demonstrate that financial information is highly relevant to the value of Internet companies in a non-conventional manner. Hence, it can be deduced that the incremental value of non-financial information may not be crucial for explaining value.