The teacher training policies in Turkey in a changing socio political context from 1946 to the present day
1946'dan bugüne Türkiye'de değişen toplumsal-siyasal bağlamda öğretmen yetiştirme politikaları
- Tez No: 368669
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 496
Özet
Bu çalışmanın hedefi ve amacı, Türkiye'de tek partili yönetimden çok partili yönetime geçiş yılı olan 1946'dan bu güne değin çeşitli hükümet dönemleri boyunca uygulanmış olan öğretmen eğitimi politikalarım ve bu politikaların nasıl uygulandıklarım sunmaktır. Bu çalışmada uygulanan öğretmen eğitimi politikalarının ülkedeki tüm hükümet dönemlerindeki toplumsal ve siyasal ortamla karşılıklı bir ilişki içinde olduğu düşüncesinden yola çıkılmıştır. Bu çalışmada temel olarak, açıklayıcı, tarihi ve tanımlayıcı bir anlatım ve yöntem kullanılmıştır. Bu araştırma, öğretmen eğitimi ile ilintili olan her türlü, kanun, toplantı, yönetmelik, müfredat, program, sayısal ve istatistiksel bilgi, raporlar ve bu gibi veriye dayanmaktadır. Türkiye'de Üçüncü Selim döneminden Cumhuriyetin kuruluşuna değin modernleşme, batılılaşma ve toplumsal değişim öğeleriyle etkileşim içindeki toplumsal-siyasal iklimlerde uygulanmış olan öğretmen yetiştirme politikaları tarihsel bir zemin olarak sunulduktan sonra tüm veriler incelenmiştir. Verilerin tümü, Türkiye'deki öğretmen yetiştirme politikalarının toplumsal-siyasal olay ve düzenle karşılıklı ve karmaşık bir ilişki içinde olduğunu göstermektedir. Veriler, hükümetlerin ve bürokrasinin her dönemde öğretmen yetiştirme politikalarını kontrol altında tuttuğunu göz önüne sermektedir. Öğretmen yetiştirme politikalarının ideolojisi her hükümet döneminde, o hükümetin kendi ideolojisine paralel olarak değişikliğe uğratılmıştır. Geçmişte (1946 öncesi dönem) Osmanlılaşma, îslamlaştırma ve Türkleştirme ideolojilerinin etkisinde olan öğretmen yetiştirme politikaları, 1946'dan bugüne yine Milliyetçilik, îslamlaştırma ve Türk-îslam sentezi ideolojilerinin etkisi altında bırakılmıştır. Devletin türü, devrimler ve ihtilaller öğretmen yetiştirme politikalarının değişime uğramasına yol açan önemli olaylar olmuştur. Çeşitli konuların analizi tüm dönemlerde devletin öğretmen eğitimi üzerindeki değişmez etki ve gücünü doğrulamıştır. Tüm dönemlerde, hükümetlerin kendi ideolojilerini aktarma ve öğretmen yetiştirme politikalarım kontrol altında tutma istemeleri göreceli olarak bir tutarlılık göstermektedir. Buna karşın, öğretmen yetiştirme politikaları sürekli değiştirildiği, anlamsız ve ilintisiz değişikliklere uğratıldığı için kendi içlerinde tutarsızlık ve kopukluk sergilemektedirler. Araştırmacı, diğer araştırmacılara, bu çalışmada sınırlılık olarak belirlenen ve çalışma dışında bırakılan okul öncesi ve teknik öğretmen yetiştirme politikalarının ayrıca ele alınmasını önermektedir. Ayrıca her ne kadar bu çalışmada yer aldıysa da daha detaylı bir çalışma gerektiren YÖK'ün 1997 yılında geliştirdiği yeni modelin tek başına ele alınmasını önermektedir. Böyle bir çalışma 1997'den günümüze uygulanan politikaların ayrıntılı bir biçimde incelenebileceği özgün bir çalışma olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose and goal of this study is to present a picture of teacher training policies from 1946, the transition period from the single-party state to the multi-party state, to the present time throughout many governmental periods in Turkey and to investigate how those policies have been implemented. It is considered that the teacher training policies in Turkey have been in relation to the social and political context in the country throughout all governmental periods. Basically, this study aims to be exploratory, historical, and descriptive in nature. The research relied on data including all kinds of documents on teacher education which consist of laws, meetings, regulations, programmes, curricula, quantitative and statistical information, council reports, and so forth. After having presented the historical background about the factors leading to the relationships between teacher training policies and the socio-political climate in Turkey from the era of Selim ill to the foundation of the Turkish Republic in terms of socio-political change, modernisation, and westernisation, the data were analysed. Overall analysis indicated that teacher education has had reciprocal, interchangeable, and complex relationships; Which were closely associated with the socio-political events and orders in Turkey. The data revealed that the governments and bureaucracy have controlled teacher training policies throughout every period. The ideology of teacher training policies have changed in relation to the present governmental periods. After the Ottomanism, Islamism, Turkism ideologies of the past, the ideologies of Nationalism, Islamism, and Turkish-Islamic Synthesis have always been influential on teacher training from 1946 to the present time. Some prominent events such as coup d'etats have become the most prominent events which have caused changes on teacher training policies. The analysis of various items consistently confIrmed the overwhelming influence and power of the State 0:t;l teacher education throughout these periods. There has been one surprising fact that the policies of governments in all periods were coherent and consistent with each other in terms of injecting their ideology and demanding the control of teacher training policies. However, the policies of teacher training have been incoherent and inconsistent among themselves since they have always been changed and had additions and extractions which have not been meaningful and relevant. Recommendation for future work is a separate analysis of teacher training policies for pre-school and technical education since they were excluded in this study. Although it is examined in this study, the 1997 YOK (Council of Higher Education~CHE) model on teacher training can be recommended to be analysed and studied separately. It can. be a unique study that would provide more detailed information for the current policies since 1997.