Approaches to political culture: The cases of Greece and Turkey
Siyasi kültüre yaklaşımlar: Türkiye ve Yunanistan
  1. Tez No: 368679
  2. Yazar: NIKOLAOS MICHAILIDES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde Yunanistan ve Türkiye'de yapılan siyasi kültür çalışmalarına farklı bir açıdan yaklaşmayı hedefledim. Bunu yaparkan kavrama farklılaştınlmış bir anlayışla yaklaşmaya çalıştım ve karşılaştırmalı diskur analizi metodunu uyguladım. Siyasi kültür alanında uluslararası literatürü incelemenin yanı sıra Türkiye ve Yunanistan'daki literatürü de gözden geçirdim ve bazı eleştirel gözlemler yaptım. Çalışmamızda siyasi kültür kişilerin, kantitatif olarak ölçülebilen, siyasi kurumlara karşı oluşturduğu önyargı ve bireysel yaklaşımları olarak görülmemektedir. Daha farklı bir biçimde, siyasi kültür bireylerin algı öriintülerinin, bilgi ve pratiklerin toplamı aracılığı ile“siyasi”olan olgularla olan ilişkisinin kurumsallaştırılması ve tecrübe etmesi olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte karşılıklı hegemonik projelerin arasında meydana gelen yarışma olarak tanımlanan hegemonya kavramı bizim siyasi kültür çalışmamızın merkezine yerleşmiş durumdadır. Kullandığımız metodoloji Yunan günlük gazetesi Kathimerini ve Türk günlük gazetesi Cumhuriyet'in kamusal söylemde belirli tematik ifadelerin meşruiyeti ve uçsallaştınlması sürecinde askeri kurumlarla ilgili kullandığı anlatı stratejilerini belirlemek şeklinde ifade edilebilir. Bu yöntemle gazetelerin önceliklerini kavrayarak her iki gazetenin temsil ettiği grupların siyasi kültüründe ordunun konumu hakkında bilgi edinmeyi hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis I mainly attempted to approach the study of political culture in Greece and Turkey from a different perspective based on a differentiated understanding of the concept and by applying discourse analysis methodology in a comparative way. We have reviewed the literature over political culture internationally and for Greece and Turkey particularly, and we made some critical observations. In our study we view political culture not as the individual attitudes and predispositions of the people towards the political institutions which can be quantitatively measured but rather as the total amount of patterns of perception, knowledge and practice through which social individuals institutionalize .and experience their relationship with the political. Thus the concept of hegemony is situated in the center of our study for political culture which is viewed as a process of competition between opposed hegemonic projects. We applied the methodology of structural and substantive content analysis on the Greek daily Kathimerini and the Turkish daily Cumhuriyet in order to identify the narrative strategies used by the newspapers for the legitimacy or the marginalization of certain thematic units in their public discourse, related to the military institution. By doing so we manage to gain a grasping of the priorities given by these newspapers and thus to acquire a picture over the military's position in the political culture of the groups represented by these two dailies.