The Russian Chechen conflict after the disintegration of the Soviet Union
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonraki Rus-Çeçen sorunu
- Tez No: 368680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığına yeni kavuşan devletlerin topraklarında etnik çatışmalar yaşanmıştır. Bunlar arasında en yıkıcı olanı Çeçenistan'dır. 1994 yılının Aralık ayında Rus ordusu Rusya Federasyonu toprakları içindeki Çeçen Cumhuriyeti'ne askeri müdahalede bulunmuştur. 1996 yılının Ocak ayında Rus ordusunun yenilgisi ile son bulan operasyon, 1999 yılının Ekim ayında tekrar başlamıştır. Operasyon günümüzde halen devam etmektedir. Bu tezin amacı, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte ortaya çıkan ve Çeçen halkı için son derece yıkıcı sonuçlara sebep olan Rus-Çeçen sorununun arkasında yatan nedenleri araştırmaktır. Birinci bölümde, Rus-Çeçen ilişkilerinin tarihsel arka planı incelenmiştir. Çarlık Rusya ve Sovyetler Birliği dönemlerinde, Rusların uyguladığı kolonileştirme metotları karşısında Çeçen kimliğinin ve mücadelesinin oluşumunun tarihsel kökleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonra Rus ve Çeçenleri savaşa sürükleyen nedenler incelenmiştir. Bu bölümde, Rusya Federasyonu'na bağlı diğer cumhuriyetlerde barışçıl bir geçiş süreci yaşanırken Çeçenistan'da neden savaş çıktı sorusuna, Sovyetler Birliği'nin dağılma süreci ve sonrasında Çeçenistan ve Rusya Federasyonu'nun iç ve dış siyasetinde yaşanan gelişmeler ışığında cevap aranmıştır. Son bölümde ise Rusların başlattığı askeri operasyonun detayları ele alınmış ve Rus ordusunun yenilgisinin, Ruslar ve Çeçenler açısından sonuçları ortaya konmuştur. Çeçenistan'da savaş sonrası yaşanan istikrarsızlık ve Putin'in Rusya Federasyonu'nun yeni başkam olması Rus-Çeçen ilişkilerinde yeni bir dönemi başlatmıştır. Çeçenistan'da ortaya çıka savaş sonrası koşullar, Putin'in federal otoriteyi güçlendirme projesi çerçevesinin ilk hedefi olarak ikinci Çeçenistan operasyonu için gerekli alt yapıyı sağlamıştır. Bu bölüm ikinci operasyondaki gelişmeler ışığında Putin'in bölgede uygulamaya koyduğu yeni politikaların değerlendirilmesi ve Çeçenistan'daki son durumun analizi ile son bulmuştur. Sonuç olarak, bölge petrollerinin ve Kafkasya'nın jeopolitik önemine rağmen, Rus-Çeçen savaşının ardında yatan en önemli neden, kontrol edilemez bir boyut kazanan ve tarihi, kültürel ve sosyo-ekonomik köklere dayanan Çeçen milliyetçiliği ile beslenen Çeçen ayrılıkçı hareketi karşısında 1992 yılı itibariyle Rus iç ve dış siyasetine hakim olan Rus hegemonik milliyetçiliği çerçevesinde Yeltsin ve yakın çevresinin Rusya Federasyonu'nun toprak bütünlüğünü koruma ve federal otoritesini güçlendirme adı altında sergiledikleri otoriter yönetimdir.
Özet (Çeviri)
After the disintegration of the Soviet Union, etlmo-nationalist conflicts broke out il} the newly independent successor states. The most destructive of all was the war in Chechnya. The Russian army launched a military operation in the Chechen Republic in December 1994. The operation ended in failure when the Russian army was defeated by the Chechen fighters in 1996. However, the operation was reinitiated in October 1999. It still continues today. In this study, I tried to deal mainly with the Russian-Chechen relations after the disintegration of the Soviet Union. The main object of this study is to find the factors behind the outbreak of Russian-Chechen conflict which turned into an open war betweet:l the Russian army and Chechens with disastrous consequences for Chechen civilian population. In the first chapter, the historical background of the Russian-Chechen relations was examined. The aim of this chapter is to show the historical roots of the formation of the Chechen identity and resistance as a result of the colonial methods employed by Russians from Tzarist through Soviet period. In the second chapter, the reasons for the outbreak of the conflict between Russians and Chechens after the disintegration of the Soviet Union were elaborated. I tried to find an answer to the question that why an armed conflict broke out in Chechnya while peaceful transitions were experienced in other federal units of the Russian Federation by examining the developments in Chechen and Russian internal and external politics during and after the disintegration process. In the third chapter, after a brief look at the details of the Russian military operation in December 1994, the results of the Russian defeat in Chechnya for Russians and Chechens were studied. The post-war instability in Chechnya and Putin's accession to power opened a new phase for RussianChechen conflict. The post-war circumstances in Chechnya provided the necessary grounds for Putin to launch the second Chechen campaign as the primary target of his proj ect for the centralization of the Russian Federation. After the a brief elaboration of the second campaign, whether his new policies in Chechnya produced favorable results for both sides were evaluated. It was found that despite the significance of oil factor and geopolitical importanc~ of the Caucasus and Caspian region the major reason for the outbreak of Russian-Chechen conflict was the authoritarianism of the Yeltsin and his entourage in the decision-making procedures in their efforts to keep the territorial integrity and reconstitute the state authority of the Russian Federation over its federal units to prevent any secessionist tendency within an environment of rising Russian hegemonic nationalism in late 1992 in the face of an uncontrollable Chechen secessionism fed by Chechen ethno-nationalist movement with deeper historico-cultural and socio-economic background.